Fany: Povídání o Vaškovi

Na podzim se na statek nastěhovalo nové zvířátko. Malé, roztomilé, růžovoučké, vydávajíce roztomilé chrochtavé zvuky. Řeč je zajisté o prasátku. Pořízeno bylo čistě za účelem výkrmu a praktického zužitkování. V den, kdy jsem ho viděla poprvé, zeptala jsem se hospodáře, jak se jmenuje ta šunka. Hospodář se patrně nechal inspirovat pohádkou a řekl: “To je pašík Vašík.” I začala jsem prasátko oslovovat “Vašku”. Jméno se rychle ujalo a zanedlouho mu tak říkali všichni.

 

S postupujícím podzimem Vašek rostl a sílil, začal být také neposednější a průbojnější. Zpočátku plachý chlapeček  se postupně proměnil v pěkného rošťáka. Prasata se řadí k velmi inteligentním tvorům, není proto divu, že se Vašek často v kotci nudil. V prosinci objevil vynikající zábavu. Začal postupně bourat plaňky mezi sebou a vedlejším kotcem s telaty. Pochopil totiž, že plaňky jdou postupně vysunout, a tak začal systematicky odshora jedno prkno za druhým zvedat, až vznikla veprostřed dostatečně veliká díra na to, aby se mohl důkladněji seznámit se sousedy. Plachá telata asi neměla moc radost a farmářka taky ne, protože musela zahodit lopatu a prkna nasadit zpátky.

 

 

S Vánocemi přibylo již tolik sádla, že jsme začali o Vaškovi přemýšlet ve zcela novém směru. Velmi dobře si vybavuji, jak jsem někdy po svátcích drbala Vaška za uchem, vedle mě hospodář krmil telata a povídali jsme si o škvarcích. Nového roku se Vašek nicméně dožil. Ne tak již svátku Tří králů. Poslední podrbání ode mne Vašek dostal v sobotu dopoledne. Odpoledne následovala zcela neprozaická část “dal mu paličkou”…V neděli ráno jsem jako obvykle vyvenčila koně a psa a uklidila jim pokoje, načež jsem se vydala ke stolu a k hrnci, kde to krásně bublalo pod pokličkou. Hospodářka mi naložila ovárek, o který jsem se podělila s Krejzou, a chleba s domácím křenem, který mi krásně protáhl dýchací cesty. Při troše štěstí se dostane i na prejt. Večer jsem se doma pochlubila, že jsem k obědu měla Vaška, a dostala jsem za úkol zeptat se, jestli by bylo k mání sádlo. Mamka zjevně taky nepatří mezi útlocitné.

Nezbývá než poděkovat Vaškovi za vynikající spolupráci. Děkujeme!

 

1 komentář k “Fany: Povídání o Vaškovi

  1. Vlaštovka.info
    8.1.2014 at 20.12

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *