VIDEO: Tančící pavouk aneb Na samičky se musí s uměním

Pavouci sice nepatří k nejoblíbenějším živočichům, fešák v následujícím videu ale určitě neodradí nikoho. Nejen, že je krásně vybarvený, je navíc i zdatným tanečníkem. Netančí však pro zábavu, ale proto, aby dal samičce najevo, že je pro ni tím nejvhodnějším partnerem.

 

Hlavní hrdina následujícího videa patří k druhu Maratus volans z čeledi skákavkovitých. Žije ve východní části Austrálie a díky svému nevšednímu zbarvení dostal jméno Peacock Spider – paví pavouk.

I tito přibližně 5 milimetrů velcí pavoučci jsou ve své domovině ohroženi ničením jejich přirozeného prostředí. Tyto záběry jsou tak vůbec první. Jejich autorem je entomolog doktor Jurgen Otto. Uživatel Dario Trovato video upravil a doplnil o hudbu, čímž napomohl šíření záběrů a povědomí o vzácných pavoucích.

 

 

 

Pavoučí tanec je prostředkem, jak zaujmout samičku

Vědci pozorováním dalších druhů pavouků a za pomoci citlivých přístrojů zjistili, že pavouci při tanci nožkama vytvářejí velmi jemné a rytmické vibrace, na jejichž základě samičky vyhodnocují, jestli je pro ně daný tanečník vhodným partnerem. Pokud je svým výkonem sameček zaujme, spáří se s ním.

 

Foto: YouTube

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *