Obrázek letošní zimy: Ptáci zpívají, čápi přezimují, severští hosté přilétají

To pravé zimní počasí na sebe tuto zimu stále nechává čekat. Ještě ani nepřišli Tři králové a už je možné slyšet zpívat kosy a někteří tažní ptáci, jako jsou špačci nebo čápi, se dokonce rozhodli u nás zůstat. Ornitologové dokonce uvádějí, že některé druhy se mohou pokusit zahnízdit.

 

Ornitologům teplé počasí umožnilo vydat se na průzkum do přírody i během vánočních svátků. A jak dokládají záznamy ve faunistické databázi České společnosti ornitologické (ČSO), o překvapení není nouze.

“Při procházkách přírodou, zvláště když vysvitne slunce, si můžeme všimnout, že se ptáci víc ozývají. Například sýkory zpívají, jako by již bylo jaro. Městské druhy, jako například kosy, může teplé počasí vyprovokovat i ke skutečnému hnízdění. Následující ochlazení ale podobné pokusy bohužel až na úplné výjimky zhatí,” uvádějí odborníci.

 

 

Někteří stěhovaví ptáci u nás zůstali

Díky tomu, že země nezapadala sněhem a nestačí pořádně promrznout, se u nás daří i stěhovavým ptákům, kteří by u nás zimu jinak nepřečkali. I na konci prosince a začátku ledna je možné vidět hejna špačků nebo čejky hledající potravu na polích.

Podle ornitologů ale není vyloučeno, že pokud přijde větší ochlazení, tito ptáci odlétnou. Jedná se o druhy, které zimují v jižní Evropě, a tak to na zimoviště nemají daleko.

Jiná situace je u čápů, kteří přezimují v Africe. Několik párů vůbec neodletělo a je možné je na některých místech pozorovat i nyní. Kromě Blatné, kde čápi přezimují už několikátou zimu, se druhým rokem zdržuje čáp u Ivanovic na Hané nebo na Nymbursku u obcí Choťánky a Vrčení.

 

Ptačí hosté ze severu přiletěli

Ani tentokrát však na sebe nenechali čekat zimní hosté ze severu. Kromě zimních kachen (kaholek, morčáků, hoholů nebo turpanů), které patří k pravidelným návštěvníkům, je možné pozorovat i vzácnější druhy.

sovice krahujová

sovice krahujová

Na jihomoravské Pálavě se objevuje například pěvuška podhorní, v západních Čechách zedníček skalní, jehož let a červená křídla připomínají motýla, a na německé straně Krušných hor se dokonce objevila sovice krahujová, která do střední Evropy zalétá opravdu jen velmi zřídka.

“Přičteme-li kalousy a pustovky na tradičních nocovištích nebo kajky mořské či bernešky na nezamrzlých vodních plochách, můžeme říci, že pozorovatelé ptáků mají doslova žně,” dodávají ornitologové.

 

Foto: Wikimedica Commons – (licence Creative Commons)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *