Mlékárenské výrobky roku 2013

Českomoravský svaz mlékárenský letos vyhlašoval již 11. ročník soutěže o „Mlékárenský výrobek roku“. Letos se s celkem 69 výrobky, které hodnotilo patnáct nezávislých porotců, zapojilo 23 tuzemských výrobců.

Soutěž opět potvrdila, že české mlékárenství se může řadit ke světové špičce. Např. zastoupení sýrů bylo tak obrovské, že musely být rozděleny do čtyř samostatných kategorií. Další rozsáhlou kategorii představovaly jogurty a zakysané mléčné nápoje. Hodnotila se nejen kvalita vzorků, ale i jejich rozšíření na trhu, podpora prodeje a správné označování výrobků. U novinek se posuzoval jak celkový stupeň inovace, tak i zaměření na nové trendy ve výživě či na přínos výrobku pro životní prostředí. Pojďme si tedy představit jednotlivé vítěze:

 

 

Kategorie tekutých mléčných a syrovátkových výrobků

Zde zvítězila novinka jihočeské Madety, a to syrovátkový nápoj FITNESS Energy. Základ nápoje tvoří kyselá syrovátka vznikající při výrově tvarohu, hodnotná na kvalitní syrovátkové bílkoviny. Navíc neobsahuje lepek.

 

Kategorie zakysaných mléčných nápojů

Jako nejlepší zakysaný mléčný nápoj byl vyhlášen neochucený Jihočeský svěží zákys, vyráběný firmou AGRO-LA. Mohu potvrdit, že je opravdu velmi chutný, takže se oprávněně stal jak “Novinkou roku 2013”, tak i absolutním vítězem celé soutěže se skóre 97,3 ze 100 možných bodů.

 

Kategorie jogurtů

Jogurty jsou u nás populární, neboť se jednalo o nejvíce zastoupenou kategorii. Vítězem se stala novinka společnosti Danone, konkrétně Danone Plný jahod. Já upřednostňuji bílé jogurty, nemohu tedy posoudit, zda je skutečně tak plný ovoce, jak tvrdí výrobce i odborná porota.

 

Kategorie másel a mléčných pomazánek

Vítězem se stalo Farmářské máslo z Mlékárny Hlinsko, smetanově lahodné, s obsahem tuku 85%. Máslo si nevyrábíme, takže ho určitě vyzkouším. K odpadu typu “rama” bych se nikdy nesnížila.

 

Kategorie tvarohů a čerstvých sýrů

Zde dominoval sýr společnosti ORRERO, a sice Ricotta speciale, která se rovněž stala “Novinkou roku” v sýrové řadě. Ricotta je lahodný měkký syrovátkový sýr původem z Itálie, díky zastoupení syrovátkových bílkovin navíc vysoce hodnotný.

 

Kategorie měkkých zrajících přírodních sýrů

K mé velké radosti zde první místo vybojoval Sedlčanský Pepin z Povltavských mlékáren. Tento jedinečný zrající sýr se přímo rozplývá na jazyku, zejména je-li více vyzrálý. Já bych se po těchto sýrech mohla “utlouct”. Navíc Pepin obsahuje 709 mg vápníku, což je 89% doporučené denní dávky.

 

Kategorie polotvrdých a tvrdých přírodních sýrů

V této kategorii byl jako nejlepší oceněn další ze sýrů mlékárny ORRERO, a to  extra tvrdý dlouze zrající sýr Gran Moravia – jeden z mých oblíbenců a častý vítěz sýrových soutěží. Sýr s výraznou chutí, zrnitou strukturou a s vysokým obsahem bílkovin nemůže zklamat.

 

Kategorie tavených sýrů

Vítězem mezi tavenými sýry je výrobek společnosti BEL sýry Česko jménem Želetava Excelent – olivové okouzlení. Jak již název napovídá, jde o sýr ochucený zelenými olivami, což mu dává zajímavý středomořský nádech. Sice nepatřím mezi konzumenty tavených sýrů, ale zato mezi milovníky oliv, takže možná vyzkouším.

 

Kategorie mléčných dezertů

Sladká tečka na závěr. První místo obsadila čokoládová mléčná rýže, tradiční mléčný dezert společnosti LACTALIS CZ – mlékárna Kunín, který porazil i několik favorizovaných novinek. Alespoň už vím, co kupovat mamce, u níž má mléčná rýže daleko větší úspěch než u mne. Já raději domácí čokoládový puding z čerstvě nadojeného mléka.

 

Co dodat? Snad jen, abychom více kupovali české mlékárenské výrobky, které opět ukázaly svou vysokou kvalitu. A teď hezky šup košíček do ruky a nakupovat!

 

Zdroj: Zemědělský kalendář 2014, Vydavatelství ZK, s.r.o., v roce 2013.
Foto: Tim Fields, Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *