Jihočeská univerzita produkuje kaviár i bez zabíjení jeseterů

Fakulta rybářství a ochrany vod (FROV) ve Vodňanech se stala prvním českým producentem kaviáru. Ten zde vzniká jako vedlejší produkt výzkumu jeseterů. Na procesu získávání kaviáru je ale nejpozoruhodnější skutečnost, že ryby kvůli luxusní pochutině nemusejí umírat.

 

Vědci FROV používají kaviár ke genetickým výzkumům. Jikry odebírají jeseterům sibiřským unikátní mikrochirurgickou metodou. Jeseterům, stejně jako například vyze velké, jimž kvůli krutému způsobu získávání kaviáru hrozí vyhubení, by tato metoda (pokud se rozšíří do světa) mohla významně pomoci.

Na FROV z dvanáctikilového jesetera získají přibližně kilogram jiker. Část z nich je využita k vědeckým výzkumům a ze zbytku fakulta vyrábí kaviár, který je kvalitou srovnatelný s nejznámějšími druhy kaviárů. Rozdíl je jen v tom, že ryba se po odebrání jiker mikrochirurgickou cestou vrátí do vody a ranka po zákroku se jí do měsíce zahojí.

 

 

O český kaviár je v zahraničí zájem

Jihočeská univerzita na technologii výroby kaviáru získala licenci od Ministerstva životního prostředí. Zájem už mají i velcí zahraniční zpracovatelé, kteří už s univerzitou začali jednat.

FROV je schopna ročně vyprodukovat přibližně deset kilogramů kaviáru. Při ceně 18 000 korun za kilogram pravého kaviáru si tak univerzita jeho prodejem přijde na peníze, které budou přínosem do rozpočet pro výzkum.

 

Foto: Haplochromis, Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *