Rozšířování ptačího parku Josefovské louky je stále těžší. Pomozte!

Česká společnost ornitologická (ČSO) u Jaroměře stále vykupuje pozemky, aby rozšířila ornitologický park Josefovské louky. Cena nabízených pozemků je ale vyšší než finanční prostředky, které má nyní k dispozici. Další rozvoj parku je tak v ohrožení.

 

Josefovské louky jsou z hlediska ochrany konkrétních druhů mokřadních ptáků obzvlášť cennou lokalitou. Jde o pravidelně zaplavované louky, ohraničené koryty Metuje a Jesenského potoka, na nichž se daří například čápům, ledňáčkům, vodoušům rudonohým, bekasinám otavním, kolihám velkým a řadě dalších druhů, které se například kvůli vysoušení mokřadů v posledních letech staly velmi vzácnými.

Členové ČSO již několik let postupně vykupují pozemky v této oblasti a vzniká tak jedinečný projekt – první ptačí park u nás.

 

 

ČSO vlastní 20 % pozemků, další rozšíření parku je nejisté

V posledních týdnech se plocha pozemků vlastněných ČSO rozšířila na 20 % rozlohy parku, když ornitologové za 145 512 Kč zakoupili 1,25 hektarů luk ve střední části parku, navazující na doposud vykoupené pozemky.

ČSO nyní dostala od majitelů nabídku na výkup dalších dvou hektarů pozemků, jenže cena nabídnuté plochy výrazně převyšuje finanční možnosti organizace. Situaci nepřispívá ani fakt, že o dotčené pozemky projevil zájem subjekt, jehož další záměry s pozemky jsou nejisté.

 

Přispějte a pomozte ochraně vzácných druhů ptáků

ČSO tak nyní potřebuje pomoc sponzorů víc než kdy dřív. Žádá proto širokou veřejnost o finanční příspěvek v jakékoliv výši. Bližší informace o tom, jak přispět, naleznete přímo na stránkách projektu.

Díky dosavadní pomoci sponzorů ornitologové na Josefovských loukách už mnoho dokázali – kromě výkupu pozemků i vybudování 19 tůní pro obojživelníky, stavbu podložky pro čápy, broukoviště a hadníku, instalaci informační tabule a velkokapacitního krmítka a mnoho dalšího. Park funguje i jako vzdělávací centrum pro veřejnost a pro školy (jen v letošním roce jej navštívilo téměř 500 dětí). O tom, kolika vzácným druhům (nejen) ptáků jsou Josefovské louky už nyní útočištěm, ani nemluvě. Byla by proto škoda, aby se další rozvoj projektu zbrzdil.

 

Podpořit ČSO a její projekty můžete také nákupem na www.zelenadomacnost.com, odkud 5 procent z vámi zaplacené částky putuje právě ČSO. V tomto e-shopu můžete zakoupit například krmivo pro ptactvo, krásná krmítka, UV nálepky na okno jako ochranu proti nárazu ptáků do skla a další zboží. Uděláte tak dobrou věc hned dvakrát – koupí ekologického produktu a přispěvkem organizaci na ochranu ptactva.

 

 

Foto: Jan Stejskal, Ekolist.cz (licence Creative Commons)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *