Zrušení ochrany medvědů grizzly v Yellowstounu by znamenalo obnovu jejich lovu


Americké úřady po letech opět uvažují nad zrušením ochrany medvědů grizzly v Yellowstonském národním parku a obnovou jejich řízeného lovu. Pokud návrh projde, mohli by být yellowstonští medvědi grizzly ze seznamu ohrožených druhů vyřazeni už v roce 2015.

 

Medvědi grizzly jsou chráněni od roku 1975 v oblasti Yellowstone ve státech Montana, Idaho a Wyoming, kde jich podle současných odhadů žije asi sedm set.

Jejich ochrana byla krátce přerušena v roce 2007, ale díky protestům ekologů se ji opět podařilo obnovit. Ochránci zvířat před soudem uspěli s argumentem, že vláda při rušení ochrany nevzala v potaz klimatickými změnami způsobený úbytek borovic bělokmenných, na nichž jsou medvědi grizzly potravně závislí.

 

 

Grizzlyové mají potravy dost, míní úředníci

Tentokrát členové výboru, složeného ze zástupců federálních i místních úřadů, přišli s názorem, že populace medvědů grizzly má dle jejich pozorování v dané oblasti dostatek zdrojů potravy – například drobné plody.

Jednomyslně proto navrhli federální agentuře pro ryby a divokou zvěř vyřazení yellowstonských medvědů grizzly ze seznamu ohrožených zvířat. Pokud by se tak na jejich návrh skutečně stalo, znamenalo by to i povolení plánovaného odstřelu medvědů.

 

Foto: Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *