Fany: 13. 12. 2013: Předvánoční kvalt

Mám moc ráda Vánoce. Opravdu. Jenže s přibývajícím věkem a povinnostmi mám na předvánoční atmosféru čím dál méně času. Člověk by řekl, že s nastupující zimou zemědělcům ubyde práce. Nám na statku do Vánoc ale jenom stoupá.

 

Sotva se doseče poslední louka (koncem září), jede se nanovo. Louky je třeba uvláčet a připravit na zimu. Podzimní a zimní období je dále tradiční produkční čas – množství telecího se v listopadu ztrojnásobilo. Hospodářka najíždí na dvousměnný provoz (jeden den dělá koně, druhý telata). Farmářka se o víkendech snaží stíhat všechno, takže lopatu nedá z ruky. Je třeba jezdit přikrmovat jalovice na pastvinách. S prvním sněhem jdou i jalovice domů, což znamená vyvážet mrvu ze dvou chlévů.

 

 

Tma v pět hodin mne vytáčí k nepříčetnosti. Ježdění výrazně ubylo na intenzitě, takže herky nevědí, co roupama dělat. Ani na psa se tak často nedostane. A to jsem si v práci vymohla občasné příchody na devátou, abych mohla chodit jezdit ráno od sedmi. To znamená vstávat v 5:30. Jiné dny jezdím odpoledne. Naštěstí jsem na temný les zvyklá.V prosinci musím kromě obvyklé práce stihnout i návštěvy kamarádů, které prakticky celý rok nevidím. To je jediné období v roce, kdy jsem ochotná jít večer místo na koně do hospody. Nedávno jsem dokonce byla i v divadle. Vidina odpočinkového představení se mi rozplynula před očima po pěti minutách. Byl to intelektuální odvar, pro nás zemědělce až příliš silný.Nemyslete si ovšem, že jsem úplný vidlák. Naopak. Rozhodla jsem se rozšiřovat duševní obzor a zapsala jsem se na zemědělku. 1x měsíčně pátek a sobota od osmi do půl šesté. Pro mne příjemný relax. Problém nastal až před pár týdny, neboť jsem se musela začít učit na testy. Poctivě jsem se celý týden snažila, jenže když zasednete ke stolu po osmé večer a po celodenním shonu, začne vám po třech stránkách padat hlava. Nakonec to ale dopadlo dobře. První test z rostlinné výroby (meteorologie, vlastnosti a zpracování půdy) se podařil, byť na velmi průměrný výsledek. Zkouška z motorových vozidel se myslím také povedla. Zato přepadovka z anatomie… Parádně jsem se zamotala i do pojmů “dojnost”, “dojivost” a “dojitelnost”. To je u farmářky pěkná ostuda!

No, další zkoušky mám až v lednu, dárky už mám skoro všechny, cukroví peče mamka a úklidem se nevzrušuju. Takže můžu vesele pařit jako správný študák a rýpat se v hovnech jako správný vidlák. Na předvánoční neděli jsem zakoupila zájezd do Drážďan, abych si pořádně odpočinula, neboť na statku pak budu celý týden. Hospodářka má přes svátky pěkný fofr doma, kam se jí sjede celá velká rodina. A taky vyhrožovali, že budou zabíjet Vaška. U toho snad ani nemusím být…I když jitrnici zřejmě neodolám.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *