Pražská zoo podpořila výzvu za šetrnou produkci palmového oleje


Pražská zoologická zahrada se připojila k výzvě světových zoologických zahrad za podporu udržitelné produkce palmového oleje. V současné době totiž palmovým plantážím na produkci oleje ustupují stále větší plochy tropických lesů, které jsou domovem řady vzácných druhů zvířat.

 

Světové zoologické zahrady svou výzvou apelují na kompetentní úřady, aby prosazovaly principy trvale udržitelné produkce palmového oleje. Při rostoucí poptávce po oleji a rozšiřování palmových plantáží na úkor deštných lesů (zejména v jihovýchodní Asii) totiž hrozí vyhubení mnoha druhů zvířat.

“Pro budoucí přežití ikonických druhů, jako jsou lidoopi, tygři a tapíři, a pro celkové zdraví tropických společenstev je zásadní, aby produkce palmového oleje fungovala udržitelně,” píše se ve společném prohlášení, které kromě pražské zoo podepsali zástupci zoo v Londýně, Philadelphii, britském Bedfordshiru, Chesteru, australském Melbourne a Britské a Irské asociace zoo a akvárií.

 

 

Zaměstnanost a rozvoj regionů musí jít ruku v ruce s ochranou přírody

Zástupci zoologických zahrad si uvědomují, že palmové plantáže hrají důležitou roli v zaměstnanosti a ekonomickém rozvoji dotčených regionů a že odmítnutí palmového oleje může zvýšit poptávku po méně produktivních rostlinných olejích s neznámými a možná nebezpečnými vlivy. Proto není jejich prioritou přimět kompetentní úřady ke snižování produkce palmového oleje, ale o lepší řízení tohoto odvětví.

Chtějí například, aby byly dodržovány normy na ochranu biodiverzity při pěstování palmového oleje, aby se firmy dovážející palmový olej zavázaly kupovat pouze olej s certifikátem trvalé udržitelnosti a aby se kontrolovalo, zda se stanovené postupy dodržují v praxi.

 

Foto: Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *