Budky ochrání ptáky před zimou a oživí zahradu

Ptačí budky na stromech v našich zahradách neposlouží ptactvu jen k zahnízdění. V zimě jsou jim také dobrým úkrytem k přečkání mrazivých nocí. Teď je správná doba pro jejich instalaci a u těch dříve pověšených také na vyčištění.

 

Pokud rádi pozorujete ptactvo a přikrmujete, pak můžete opeřeným návštěvníkům vaší zahrady pomoci i vhodným umístěním budky na vaší zahradě. Nejen, že v ní třeba na jaře najdou místo pro zahnízdění, ale v zimě jim bude dobrým úkrytem. Právě teď je ta správná doba pro instalaci budek.

Pokud už v zahradě ptačí budku máte, pak byste ji v těchto dnech měli vyčistit. Péče o vnitřek budky je velmi důležitá, jinak se v ní usadí hmyz a paraziti (například sršně a čmelíci) nebo jiní vetřelci.

 

 

Jak vyrobit ptačí budku?

Udělat budku pro ptáky není žádná věda. K výrobě budky univerzální velikosti budete potřebovat 2-3 centimetry silné dřevěné desky. Z nich stlučete budku o výšce 30 centimetrů a šířce 13x 13 centimetrů.

Pozor! Hřebíky zatloukejte směrem ven, aby v budce netrčely do prostoru a neporanily ptáky. Nedoporučuje se u vletového otvoru umisťovat bidýlko, protože usnadňuje přístup predátorům. Pokud budete budku natírat, dejte pozor, aby barva nebyla jedovatá!

Záleží také na velikosti vletového otvoru. Každý druh ptáka vyžaduje jinak velký vletový otvor. Bližší informace a návody pro stavbu budky a velikost vletového otvoru pro konkrétní druh ptáků naleznete na stránkách ochranářských organizací, například České společnosti ornitologické.

 

Foto: Mark Buckawicki, Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *