Adoptujte břehuli a pomozte ochraně tohoto ohroženého ptačího druhu


Sdružení Calla už třetím rokem pořádá akci symbolických adopcí břehulí říčních. Tito příbuzní vlaštovek se potýkají s řadou nepříznivých přírodních vlivů a lidskou činností tak těžko, že jejich populace neustále klesá. Sdružení Calla se břehulím snaží pomoci, k realizaci svých projektů ale potřebuje finance. Adopce břehulí jsou jedním ze způsobů, jak jí můžete v ochraně břehulí pomoci.

 

Kolonie břehulí říčních dříve obývaly zejména říční břehy, v nichž si hloubily až metr dlouhé nory. S rozvojem vodohospodářství však divočící řeky z krajiny zmizely a břehule si musely hledat nová hnízdiště.

Břehule se usazují hlavně ve štěrkopískovnách, kde vytvářejí kolonie o stovkách párů. To je, paradoxně, činí mnohem zranitelnějšími. Když například dojde k sesuvům hnízdních stěn, jak k tomu docházelo vlivem deštivého počasí letos na jaře, nebo na místech intenzivní těžby dojde k likvidaci hnízd, je to obrovský zásah do populace břehulí.

Calla se ochraně břehulí v jižních Čechách věnuje již několik let, a to zejména tím, že udržuje jejich hnízdní stěny. To je práce, kterou je třeba provádět opakovaně. Břehule jsou na péči o stěny do velké míry závislé.

 

 

Sdružení Calla se daří zmírnit pokles počtu břehulí

Díky usilovné práci Cally a dobrovolníků v uplynulých letech došlo k významnému omezení úbytku břehulí v jižních Čechách. A ve svých ochranářských aktivitách nepolevili ani letos – upravili například hnízdní stěny v pískovnách Lžín na Soběslavsku a Záblatí na Třeboňsku. Na obou se počet břehulí ve srovnání s minulým rokem zvýšil.

Calla se ale dostává do situace, kdy k další realizaci projektu potřebuje finance. “Protože granty využitelné na pravidelnou péči o lokality ohrožených druhů jsou omezené, rozhodli jsme se před třemi lety oslovit širokou veřejnost se žádostí o podporu formou symbolické adopce břehulí. Všichni dárci dostávají certifikát adoptivních rodičů a Calla je informuje o využití daru a úspěšnosti hnízdění adoptovaných břehulí,” říká Jiří Řehounek, koordinátor projektu Cally na ochranu břehulí.

Pokud chcete sdružení Calla v tomto smysluplném úsilí pomoci i vy, můžete také adoptovat břehuli, nebo adoptivním rodičem udělat někoho z blízkých a dát mu certifikát třeba jako dárek. Více informací naleznete stránkách sdružení.

 

Foto: Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *