Na Slovensko se slibně rozrůstá populace zubrů

Ve východní části Slovenska se opět nadějně rozrůstá stádo vzácných zubrů. Tito evropští příbuzní amerických bizonů se v evropské přírodě vyskytovali ještě na počátku 20. století, ale pak byli na většině míst téměř vyhubeni. Nyní se o jejich návrat pokouší reintrodukční program.

 

V rámci reintrodukčního programu bylo prvních pět zubrů ve slovenském národním parku Poloniny vypuštěno v roce 2004. Jednalo se o jedince odchované v zoologických zahradách a v národních parcích Nizozemí, Itálie, Švýcarska, Polska a České republiky.

Velký úspěch program slavil, když se v roce 2006 narodilo první mládě. Dnes populace slovenských zubrů již čítá 19 jedinců – 16členné stádo a tři samostatně žijící samce. Letošní rok byl úspěšný, neboť přišla na svět tři mláďata.

 

 

Vrátit zubry do evropské přírody se snaží Holanďané

O návrat zubrů, kteří byli na řadě míst Evropy (včetně Slovenska) před desetiletími vyhubeni, se snaží nizozemská skupina ochránců přírody Large Herbivore Network.

“Návrat zubrů na Slovensko je příkladem úspěšného reintrodukčního projektu, který pomohl vrátit tento impozantní živočišný druh na další území, kde předtím tisíce let žil,” říká Dalibor Dostál, ředitel ochranářské organizace Česká krajina, která návrat zubrů do volné přírody podporuje.

V České republice zubři ve volné přírodě nežijí, jsou ale chování v oborách. Do volné přírody byli v rámci reintrodukčního programu poprvé vypuštěni v polském Bělověžském parku, kde dnes žijí stovky zvířat. Největší populace zubrů ve volné přírodě žije v Bělorusku, Polsku a Rusku. V několika posledních letech se o návrat zubrů do přírody úspěšně pokoušejí i v Německu a Rumunsku.

 

Foto: cs.wikipedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *