Olomoucká zoo má nového obyvatele samce tygra ussurijského Amura

V neděli do Zoo Olomouc z Maďarska přicestoval nový obyvatel – samec tygra ussurijského jménem Amur. Pokud si se samicí Betty padnou do oka, mohla by se po více než 30 letech v zoo opět narodit mláďata těchto vzácných kočkovitých šelem.

 

Amur je tygří mladík – narodil se loni v dubnu v maďarské zoo Áltpark v Nyíregyházi. Po příjezdu do Olomouce prý neměl vůbec dobrou náladu a řval doslova jako tygr. Na nové prostředí si musí teprve zvyknout.Jakmile se s novým prostředím dostatečně sžije, seznámí ho chovatelé s tygřicí Betty. Zoologická zahrada doufá, že v sobě tygři najdou zalíbení a přivedou na svět mláďata. Koťata tygra ussurijského olomoucká zoo naposledy odchovala mezi lety 1980 a 1983, a tak by mláďata byla opravdovým chovatelským úspěchem.

 

 

Největší tygr je na pokraji vyhynutí

Tygr ussurijský (nebo též mandžuský či sibiřský) je největší druh tygra a největší kočkovitá šelma vůbec. Dospělý samec může vážit mezi 250 a 300 kilogramy.

Ještě před několika desetiletími žili tygři ussurijští na rozsáhlém území mezi Bajkalem a pobřežím Tichého oceánu. Dnes už se vyskytují jen na omezeném území východního Ruska v blízkosti Ussuri, přítoku řeky Amur v Přímořském a Chabarovském kraji. Obecně se hovoří o tom, že jejich počet v zajetí je vyšší než ve volné přírodě.

 

Foto: Yoky, Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *