Vědci odhalili, proč kukačka tak úspěšně parazituje v cizích hnízdech

Otázkou, jak a podle čeho si kukačky vybírají hnízda jiných ptáků, do kterých nakladou svá vejce, se vědci zabývají dlouhá léta. S jasnou odpovědí nyní přišli vědci z brněnského Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR. Zprávu o tom, že tajemství spočívá v zabarvení vajec, objevitelé publikovali v prestižním časopise Proceedings of the Royal Society B.

 

Vědci po celém světě se léta snažili přijít na to, do jakých hnízd kukačky nejčastěji snášejí svá vejce. Na řadě míst se ukázalo, že nejčastějšími ‘oběťmi’ parazitujícího ptáka jsou páry konipasů. Jenže tomu tak není všude. Například ve Skandinávii si kukačky častěji vybírají hnízda rehků. Nabízela se proto otázka, podle čeho si kukačky adoptivní rodiče pro svá mláďata vybírají.

Skutečně jde o cílenou selekci, založenou na podobě vajec kukačky. Tito ptáci si totiž, jak brněnští vědci zjistili, vybírají konkrétní druh, a dokonce i konkrétní hnízdo podle toho, do jaké míry jsou vejce hostitelského druhu podobná těm jejich.

 

 

Vědci užili metodu ptačího vidění

Odborníci porovnávali vejce kukaček a rákosníků, kteří jsou na jižní Moravě nejčastějšími hostiteli kukaček. Užili přitom unikátní metodu takzvaného ptačího vidění – změřili křivky odrazivosti vajec obou ptačích druhů.

Takto přišli na to, že kukačky si vybírají tak, aby hostitelská vejce měla co nejpodobnější mimikry jejím vejcím. Adoptivní rodiče proto nemají šanci rozdíl mezi vlastním a cizím vejcem rozpoznat.

Tato skutečnost nakonec vysvětluje i fakt, proč si kukačky vybírají různé hostitele. Například kukačky ve Skandinávii mají modrá vejce, stejně jako rehci, zatímco ‘naše’ kukačky mají vejce více podobná rákosníkům.

Vědci svým objevem také vyvrátili domněnku, že kukačky během svého života podobu svých vajec mění a s ní i hostitelská hnízda. Vejce jednotlivých kukaček zůstávají po celý jejich život zabarvena stejně.

 

Foto: Vogelartinfo, Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *