Lidé si zvolili nejkrásnější alej roku 2013. Je jí jedovnické stromořadí

V celostátní anketě Alej roku 2013 zvítězilo stromořadí spojující jihomoravské Jedovnice s Lažánkami. Hlas mu dalo 21,1 % z více než sedmi tisíc hlasujících. Alej tak získá peníze na revitalizaci a Jiří Židů, který ji do soutěže přihlásil, se proletí balónem.

 

Jedovnická alej v internetovém hlasování zvítězila mezi 61 nominovanými stromořadími z celé České republiky. Diplom a první cenu (mezi nimiž je i let balonem) si Jiří Židů, který alej do ankety přihlásil zasláním její fotografie, převezme při slavnostním vyhlášení 12. prosince.

“Z vítězství mám radost a věřím, že aleji pomůže,” komentoval vyhlášení výsledků ankety Jiří Židů, který rovněž aktivně pracuje na obnově alejí. “Jedovnickou alej jsme do soutěže přihlásili proto, abychom na tuto významnou krajinnou dominantu upozornili a pokusili se získat peníze na její obnovu. Alej před třemi lety poničila vichřice, ale přesto je stále pestrá. Má zhruba dvě stě stromů a převládají lípy s jasany. Ale najdeme zde i horské javory a javory mléče. U odbočky na Rudici roste i několik vzácnějších jilmů.”

Na druhém místě ankety, pořádané organizací Arnika, skončila Priessnitzova lázeňská kolonáda v Jeseníku, třetí místo pak obsadila Alej Na valech v Poličce. Všechna soutěžní stromořadí z tohoto i minulých ročníku si zájemci mohou prohlédnout na stránkách www.alejroku.cz.

 

 

Ve fotografické soutěži zvítězila Alej na Anenský vrch

Součástí ankety Alej roku byla také fotografická soutěž, v níž porota vybírala nejpůsobivější obrázek přihlášených stromořadí. V této části zvítězila fotografie Alej na Anenský vrch v Andělské hoře (Moravskoslezský kraj) od Kateřiny Bujnochové. Druhá je Osová alej ve Veltrusech od Ireny Brožové, na místě třetím pak skončila alej vedoucí na Křížový vrch u Cvikova (Liberecký kraj), kterou vyfotil Dan Bareš.

V porotě, která z fotografií vybírala tu nejhezčí, zasedli i patroni ankety – spisovatelka Marie Hrušková, moderátor a publicista Přemek Podlaha nebo fotograf Jan Cága.

 

Foto: Jiří Židů (Arnika.org)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *