V USA padl první trest za ptáky zabité větrnými elektrárnami


Vláda USA uložila pokutu ve výši jednoho milionu dolarů společnosti Duke Energy, která provozuje síť větrných elektráren, na nichž ročně hynou desítky ptáků. Je to poprvé, co pokutu dostal výrobce ‘zelené’ energie. Ten zároveň přiznal, že si byl následků pro ptactvo při stavbě větrníků vědom.

 

Studie vládních biologů v září přinesla oficiální čísla, podle nichž od roku 2008 kvůli větrným elektrárnám zahynulo 67 orlů skalních a bělohlavých. Jedná se přitom jen o doložené případy a studie navíc nezahrnuje například severokalifornský průsmyk Altamont Pass, kde větrné farmy zabijí kolem 60 orlů ročně. Dvě větrné elektrárny ve Wyomingu jen letos usmrtily 14 orlů a asi 150 dalších ptáků. Podle biologů jsou větrníky smrtící pastí také pro netopýry.

 

 

Provozovatel věděl, že ke kolizím ptáků s větrníky bude docházet

Na problém s desítkami uhynulých ptáků upozorňovali vládu ochránci přírody už dlouho. Ta ale zatím postihovala jen ropné společnosti a provozovatele přenosových sítí, například za ptáky uhynulé v ropných skvrnách nebo na drátech elektrického vedení. Vůbec poprvé dostal pokutu výrobce zelené energie.

Zástupci společnosti Duke Energy přiznali, že si byli vědomi, že budují větrné elektrárny způsobem, který povede ke kolizím ptáků s lopatkami elektráren. Přesto ale ke stavbě přistoupili. Firma s tržní hodnotou 50 miliard dolarů byla podle kritiků ochotna riziko milionových pokut podstoupit.

 

Foto: Dirk Ingo Franke, Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *