Fosilie kočkovité šelmy přináší nové teorie o evoluci velkých koček

Američtí a čínští paleontologové objevili na tibetských pláních fosilii velké kočkovité šelmy, která žila před 4,1 až 5,95 miliony let. Dosud nejstarší nalezená zkamenělina přináší nový pohled na předky dnešních kočkovitých šelem.

 

Stovka kostí a lebka prehistorické kočkovité šelmy, již paleontologové pojmenovali Panthera blytheae, pomohla odborníkům doplnit obraz historie a vývoje velkých kočkovitých šelem.

Dosud se například mezi vědci vedly spekulace o tom, zdali kočkovité šelmy pocházejí z Afriky nebo Asie. Tento i řada předchozích objevů dává zapravdu spíše druhé možnosti.

Šelma, která žila přibližně před 4,1 až 5,95 miliony let, je podle objevitelů příbuznou sněžných levhartů (irbisů), i když velká byla jako levhart obláčkový.

 

 

Zkamenělinu vědci studovali tři roky

Zkamenělina byla objevena během expedice v tibetském údolí Zanda už v roce 2010 a od té doby vědci dělali podrobné rozbory anatomie a DNA. Jejich poznatky přineslo aktuální vydání časopisu Proceedings of the Royal Society B.

Objev má pro vědce velký význam, neboť nejstarší nalezené fosilie byly 3,1 milion let staré. Jednalo se o zuby kočkovité šelmy, jež v Tanzanii v 70. letech objevila britská vědkyně Mary Leakey.

 

Foto: Trisha Shears, Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *