V Tovačově se objevili dva vzácní ptačí návštěvníci

Ibis hnědýTovačov – Ornitology v posledních dnech překvapila návštěva hned dvou vzácných ptáků na Hradeckém rybníku v Tovačově na Přerovsku. Jsou jimi lyskonoh ploskozobý a ibis hnědý.

 

Oba zástupci těchto ptačích druhů se u nás téměř nevyskytují. Lyskonoh ploskozobý na Hradeckém rybníku odpočíval na své cestě z Arktidy, kde v létě hnízdí, na zimoviště do Afriky. Touto dobou už zřejmě zase pokračuje v cestě, protože byl na Hradeckém rybníku spatřen naposledy zhruba před týdnem.

Menší příbuzný čápa, ibis hnědý, pravděpodobně patří k mladým, ještě nehnízdícím ptákům, kteří se ‘potulují’. Poprvé se na střední Moravě objevil počátkem května, na zaplaveném poli u Dubu nad Moravou. V dalších dvou měsících byl pozorován na rybnících v Poodří, v říjnu pak podél toku řeky Bečvy u Lipníka nad Bečvou. V Tovačově se zdržuje od 7. listopadu. Ornitologové předpokládají, že k nám zaletěl ze své domoviny v jihovýchodní Evropě, kam brzy zase odletí.

 

VIDEO: Ibis hnědý na Hradeckém rybníku

 

 

Vzácné návštěvníky přilákal dostatek potravy

Lyskonoh ploskozobý

Lyskonoh ploskozobý

Pro ornitology je výskyt těchto dvou ptáků v ČR (a ke všemu na jednom rybníku) opravdovou raritou. Vždyť ibis hnědý byl u nás od roku 1854 zaznamenán jen 31krát a lyskonoh ploskozobý od roku 1843 dokonce jen 20krát.

Vypuštěný Hradecký rybník oba ptáky zřejmě přilákal bohatstvím potravy. Bahňák lyskonoh ploskozobý loví na hladině hmyz a ibis hnědý, patřící do skupiny brodivých, vybírá drobné živočichy z bláta a kaluží.

 

Foto: cs.wikipedia.org

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *