Čáp, kterého vyseděla kvočna, letos hnízdil v Německu

capata_-_3_7_2009_ZSZ_PlzenČeští ornitologové a zachránci třech čapích sirotků, kteří se za dosti kuriózních podmínek vylíhli v Makově, dostali v uplynulých dnech zprávu z Německa, kde pozorovali jednoho z odchovaných čápů.

 

Celý příběh začal už v roce 2009. Ve Štěkni na Strakonicku obyvatelé postavili hnízdní podložku pro čápy a s napětím očekávali přílet páru čápů. Ti opravdu přiletěli, zahnízdili a stali se doslova miláčky zdejších obyvatel.Jenže krátce potom, co čapí samice nakladla vejce, našli lidé jejího partnera v polích uhynulého. Tělocvikář Jiří Vlasák proto vyšplhal do hnízda, vejce odebral a předal do záchranné stanice živočichů Makov.

 

 

Na čapích vejcích seděla kvočna

Makov_-_kvocna_II__f__L__SejnaV ZSŽ Makov podstrčili čapí vejce slepici. Ta z nich po 20 dnech vyseděla zdravá mláďata, která dostala ornitologické kroužky a 4. července 2009 byla dána k adoptivním rodičům. První putovalo ke dvěma přibližně stejně starým mláďatům do Tachova, druhé ke třem čápatům do Souměře a třetí do Draženova, také ke třem mláďatům.

Ve čtvrtek 7. listopadu 2013 přišla radostná zpráva od Karla Makoně ze ZSŽ v Plzni – Doubravce “S velkým potěšením jsme zjistili přes naši kroužkovací stanici (Národní muzeum Praha), že mládě, úspěšně adoptované do hnízda v Draženově, hnízdilo letos u sousedů v Německu. To dokládají i informace od Německých kolegů, kteří našeho ptáka celkem po 1460 dnech od kroužkování dvakrát odečetli přímo na hnízdě.”

Nezbývá než doufat, že i dalším dvěma čapím ‘sirotkům’ se vede dobře a že se všem bude dařit i v následujících letech.

 

Foto: Archiv DES OP, Libor Šejna

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *