Nový les v Olomouci: Protipovodňové opatření i odpočinková zóna

Olomouc – Na kraji Olomouce včera zahradníci zahájili výsadbu nového lužního lesa. Holický les vznikne na 30hektarové ploše a bude sloužit jako rekreační zóna obyvatelům a zároveň jako protipovodňové opatření.

 

Zahradníci vysadí celkem 72 tisíc stromů, mezi nimiž budou mít největší zastoupení duby, lípy, olše, habry a jilmy. Na dosud zemědělsky využívané ploše budou také louky a rybníky.

Dosavadní projekt nepočítal s chodníky pro pěší, a tak zahradníci vysazují stromy tak, aby síť cest mohla být v budoucnu vybudována. Nově vznikající klidová zóna by měla zabírat až 100 hektarů. Bude zde i parkoviště a herní prvky, takže se Holický les stane atraktivní rekreační zónou.

 

 

Les podpoří schopnost krajiny zadržovat vodu

Na severní části Holického lesa už je sice vyhrazeno místo pro výstavbu protipovodňové hráze, les ale bude sám o sobě účinným protipovodňovým opatřením, neboť pomůže zadržovat vodu, která by se vylila ze břehů.

“Vznik nového přírodního areálu Holický les považuji za protiváhu rozsáhlých stavebních aktivit ve městě, které většinou vedou k úbytku zeleně a omezení tradičního životního prostoru v listnatých lesích u řeky Moravy,” uvedl náměstek primátora Ladislav Šnevajs (KDU-ČSL).

Projekt realizuje sdružení firem Holický les, které vyhrálo výběrové řízení s cenovou nabídkou 2,9 milionu korun. Velkou část nákladů pokryje dotace z Operačního programu Životní prostředí.

 

Foto: Stanislav Rada, Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *