Vědci zjistili, co psi vyjadřují, když vrtí ocasem

Že vrtěním ocasu pes vyjadřuje pozitivní emoce, o tom už po staletí lidé vůbec nepochybují. Jak ale zjistili italští vědci, toto vysvětlení je velmi vágní. Velkou roli hraje například i směr, jímž pes ocasem vrtí.

 

Skupina vědců pod vedením Giorgia Vallortigary z Tridentské univerzity v Itálii sledovala po určitou dobu 43 psů odlišných ras. Stavěli je do různých situací a natáčeli je, aby následně mohli vyhodnotit jejich chování.

Psy například při pokusu konfrontovali s jinými psy nebo s jejich digitální siluetou. Tak zjistili, že v různých situacích psi vrtí ohonem v jiném směru, případně jím nevrtí vůbec. Postavení ocasu se u psů řídí emocemi a funguje jako prostředek dorozumívání.

 

 

Spolehlivý dorozumívací prostředek

Když se psi při pokusu setkali s neznámým (očividně dominantnějším či agresivnějším) protějškem, začali vrtět ocasem doleva, znejistěli a zrychlil se jim tep. Naopak, když druhý pes vrtěl ocasem spíše doprava a působil přátelsky, vrtěli pokusní psi ocasem v témže směru a projevovali radost. Stejně se chovali, když se setkali s páníčkem.

To, na jakou stranu psi ohonem vrtí, také souvisí s aktivitou mozku. Když jím vrtí více napravo, je aktivnější levá polovina mozku a naopak.

Jasným signálem je i ocas bez pohybu. U psů protějšek, který ocasem nevrtěl vůbec, vyvolával větší podrážděnost, než když vrtěl ocasem doleva. Vědci tak odvodili, že jde o signál nejistoty a napětí.

Tato poznání ukazují, že se o zvířatech, která nás doprovázejí už 14 tisíc let, máme stále co učit. Do budoucna by nám však mohla pomoci našim čtyřnohým přátelům lépe porozumět.

 

Foto: Pleple2000, Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *