Počet vykácených stromů v alejích je vyšší než počet vysazených

Ekologické hnutí Arnika, které se, mimo jiné, dlouhodobě věnuje problematice ochrany stromů v krajině i ve městech, přišlo s informací, že v řadě krajů ČR dochází ke kácení alejí podél silnic, aniž by silničáři stromy nahrazovali. Zastavit trend mizejících alejí se tak stále nedaří.

 

Krajští silničáři okolo silnic druhých a třetích tříd vykáceli 17 640 stromů, přičemž vysadili pouze 10 870 mladých stromků. Přitom zákon o ochraně přírody a krajiny stanovuje, že za pokácené stromy je nutné vysadit mladé stromky. Počet vykácených stromů v alejích je však podstatně vyšší než počet stromů nově vysazovaných.

Nejvíce stromů padlo ve středních Čechách, naopak nejméně na Liberecku. Co se týče poměru mezi vykácenými a vysázenými stromy, nejlepších hodnot dosahují kraje Moravskoslezský a Středočeský, kde silničáři vysadili stromů více, než pokáceli.

 

 

Statistika nezahrnuje silnice I. tříd, rychlostní silnice a další komunikace

Jak ale hnutí Arnika upozornilo, řada krajů nebyla schopna poskytnout kompletní informace o vykácených a vysázených stromech, protože si tyto údaje jednoduše nevedla. Neúplné informace poskytlo 10 ze 13 krajských silničních správ.

“Některé krajské silniční správy nám odmítají vydat informace o tom, kolik stromů okolo silnic v jejich správě padlo k zemi. Než jsme se na to začali ptát, silničáři v některých krajích si dokonce takové přehledy ani sami nevedli. Celkový trend jasně ukazuje, že stromů okolo krajských silnic ubývá, vysazuje se jich totiž podstatně méně, než se kácí. Pro přírodu i řidiče je to ke škodě, protože dobře ošetřované aleje jsou nejen plné života, ale pomáhají i řidičům při orientaci při zhoršené viditelnosti či zabraňují tvorbě sněhových jazyků,” okomentovala výsledky statistiky vedoucí kampaně Zachraňme stromy RNDr. Marcela Klemensová z Arniky.

Výsledky se však týkají pouze okresních silnic II. a III. tříd, které pracovníci Arniky sledují. Statistika nezahrnuje kácení alejí silnice I. třídy, rychlostní silnice a dálnice, protože ty jsou ve správě Ředitelství silnic a dálnic ČR. Místní a účelové komunikace pak spravují obce. Celkový počet pokácených alejí tak může být v jednotlivých krajích mnohem vyšší.

 

Postoj silničářů se začíná měnit

Zástupci hnutí Arnika ale věří, že se postoj silničářů začne měnit. Jedním z dobrých příkladů jsou silničáři z Vysočiny, kteří poté, co Arnika opatřila několik alejí bezpečnostními pruhy, začali stromy sami natírat.

Jinde se zase silničáři začínají více zabývat otázkou péče o stromy. Na základě jednání s Arnikou zpracovala silniční správa několik úspěšných žádostí o granty z prostředků EU a odborně ošetřili několik historických alejí.

“Zdá se, že i v několika dalších krajích se situace obrací k lepšímu a silniční správy začínají zavádět postupy a hledat peníze pro výsadby alejí. Ve statistikách se to ale projeví vždy s mírným zpožděním,” uvádějí zástupci Arniky.

 

Foto: Jitka Erbenová, Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *