Na pole a zahrádky jen státem registrovaná semena, chce nařídit EU

Uchovávání semen z předchozí úrody nebo vysazování sazenic od známého už by brzy mohlo být protizákonné. Evropská komise přišla s kontroverzním návrhem, podle něhož by zemědělci a zahrádkáři směli používat jen státem registrovaná semena.

 

Co by nařízení v praxi znamenalo? Že by každý, kdo by si chtěl vypěstovat třeba zeleninu nebo obilí, musel kupovat státem registrovaná semena od osivářských firem. Například uchovávání semen z předchozí úrody by bylo nelegální.

Podobné opatření už platí v USA. Evropští zemědělci a zahrádkářské spolky se obávají, že nařízení bude mít dopad na potravinovou soběstačnost řady států, a hlavně povede ke snížení druhové rozmanitosti pěstovaných rostlin.

 

 

Připraven je nový návrh, pěstitelé ale podepisují petici

Čeští zemědělci a zahrádkáři doufají, že návrh v Bruselu neprojde. Proti němu jsou i některé evropské státy, jako například Německo a Rakousko, které by kvůli němu přišli o možnost vysévat některé druhy tradičních odrůd. Pěstitelé předpokládají, že právě hlas těchto států bude brát EU vážně.

Už je připravena nová verze návrhu, která počítá s vyloučením drobných zemědělců a zahrádkářů, nicméně na ekozemědělce by se nařízení vztahovalo, což by pro řadu z nich patrně bylo likvidační. Proto se u nás hromadně podepisuje petice, která přišla právě z Německa.

 

Foto: ab

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *