ČSOP varuje: Do plynových kamen se mohou dostat netopýři

Plynová kamna, takzvané vafky, se mohou stát pastí pro netopýry. Na několika místech v Praze se pracovníci Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) s těmito případy často setkávají. Netopýři mohou obývat prostor mezi vývodnou rourou kamen a zdivem, odkud mohou do kamen propadnout.

 

Netopýři hledají úkryt v montážním otvoru ve fasádě, odkud mohou nezajištěnými trubkami propadnout až do kamen. Ta se jim stávají pastí, z níž nemají možnost se dostat. Často tak v kamnech uhoří.

Jestliže se netopýři uhnízdili u vývodu spalin plynových kamen, můžete je vidět po západu slunce odsud vylétat. Patrně na sebe ale upozorní šramocením, škrábáním a pískáním.

 

 

Jak poznáte, že máte v kamnech netopýra

Zabezpečení kamen před vniknutím netopýrů a ptactva neřeší žádné normy, a tak je na každém majiteli, aby této situaci zabránil. Podle ochranářů stačí v době po vylétnutí netopýrů z úkrytu zazdít montážní otvor ve fasádě a zakrýt vývod spalin mřížkou. ČSOP rovněž doporučuje v blízkosti zadělaného vývodu umístit budku pro netopýry, aby měli ‘náhradní bydlení’.

Je v zájmu majitelů, aby prostor kolem vývodné roury před vletem netopýrů a ptactva zabezpečili, protože pokud zvířata v kamnech uhoří, dochází k poruše hoření a je třeba kamna opravit.

Netopýři jsou navíc chránění a jejich úhyn, jemuž lze takto jednoduše zabránit, je naprosto zbytečný.

Jestliže zjistíte, že do vašeho topného systému pronikl netopýr, měli byste se okamžitě obrátit na odborníky. Za tímto účelem funguje zvláštní linka na čísle 731 523 599.

 

Foto: Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *