V Edinburghu se pandího mláděte zatím nedočkají, pandí samice potratila

Edinburgh (Skotsko) – Smutná zpráva přišla ze zoologické zahrady ve skotské metropoli. Pandí samice Tchien Tchien samovolně potratila. Vytouženého mláděte se tak zatím na ostrovech nedočkají.

 

Samičku Tchien Tchien chovatelé uměle oplodnili letos v dubnu. Veterinární vyšetření později potvrdilo, že skutečně zabřezla. Její chování a hladina hormonů o  březosti svědčily.

Tchien Tchien samovolně potratila ve vysoké fázi březosti. O to větší je zklamání chovatelů. V pandí samičku, kterou spolu se samcem Jang Kuang edinburské zoo zapůjčila Čína, všichni vkládali velké naděje.

 

 

Na jaře to zkusí znovu

Co bylo příčinou samovolného potratu u Tchien Tchien zatím veterináři nevědí. Nyní budou hlídat její zdravotní stav a zkoumat vzorky krve a moči. Od ledna se chtějí zaměřit na hormonální testy, aby byli dobře připraveni na její plodné období, které nastane na jaře.

Rozmnožování je u těchto vzácných šelem velmi složité. Pandí samice mají plodné období pouze 36 až 72 hodin v roce. O to složitější je jejich rozmnožování v zajetí.

 

Foto: Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *