Josef Váňa se rozloučil s Velkou pardubickou. Jaký byl jeho ‘Život v sedle’?

Z Pardubic tentokrát neodjel jako vítěz, ale ani jako poražený. Josef Váňa z Tiumena spadl na poslední překážce před cílovou rovinkou, když se jim do cesty připletl osamocený kůň. Přesto se ale nedá říct, že by závodiště neopouštěl jaké vítěz.

 

Cílovou rovinkou kráčel osminásobný vítěz Josef Váňa po svých, zato ale se vztyčenou hlavou a za mohutného potlesku diváků. Krátce nato v rozhovoru pro Českou televizi oznámil, že to byla už opravdu poslední Velká pardubická.

Za pár dní oslaví 61. narozeniny. Média spekulovala, zdali se stane nejstarším vítězem Velké pardubické. Nestal. I tak po sobě ale nechal

 

 

Paličák, který koně miluje a rozumí jim

Zdálo by se, že osminásobného vítěze Velké pardubické Josefa Váňu není třeba představovat. Jenže po přečtení knihy Život v sedle, jeho autorizované biografie z pera Pavla Kováře, záhy zjistíte, že je to trochu jinak.

Ví se o něm, že se kromě ježdění věnuje i tréninku, že koním rozumí jako málokdo a že bytostem sobě z nejmilejších neřekne jinak než ‘koníci’.

Lidé z jeho bezprostředního okolí, kolegové a přátelé ho líčí jako dříče a pedanta, ale skvělého člověka a lidumila. Když si něco zamane, dostane to. To nejlepší dostane i ze zdánlivě (omluvte ten výraz) mizerných koní. K takovým patřil i nejúspěšnější vítěz Velké pardubické – Železník. Nakonec ale Váňu do cíle na první pozici donesl hned čtyřikrát.

 

Zranění léčí sportem

Manželka Pavla, která je Josefovi rovněž kolegyní, na něj v knize mimo jiné prozradila, že je cholerik, ale brzy se uklidní, a pak je s ním zase legrace. On sám o sobě říká, že byl odjakživa lotr a že chtěl být vždycky ve všem první. Když někdo řekl, že něco nejde, on chtěl dokázat, že to jde. A že opravdu všechno jde, když se chce, to často dokazoval všem kolem sebe.

Když například při závodě spadl a ošklivě se polámal (což se za jeho kariéru stalo nesčetněkrát), nikdo ho nepřesvědčil, že se pár týdnů nebude moct hýbat. Jakmile se jen trochu zmátořil, sedl na koně a bolesti se prostě snažil překonat tím, že tvrdě trénoval. Kdokoliv jiný by po tak těžkých úrazech skončil na vozíku a na koně víckrát nesedl. Ne však nezmar Josef Váňa.

 

Úplně se s dostihy neloučí

Knížka Život v sedle je vyprávěním o jeho začátcích, prvních vítězstvích i prohrách, pádech a nových začátcích, štěstí i smutku. Není ale jen o Josefu Váňovi, ale i o koních. Pro Váňu je každý koník v jeho stáji osobností se specifickou povahou, a tak dokáže chodit kolem boxů a vyprávět o nich jako o hlavních hrdinech napínavého dostihového seriálu. Jsou to vyprávění zábavná i dojímavá. A legendárnímu Železníkovi je tu věnovaná dokonce celá kapitola.

Aktualizované vydání životopisu vyšlo v roce 2012, a tak nezachycuje tichý odchod nerozlučné dvojice Váni a Tiumena z Velké pardubické. To mu ale neubírá na atraktivitě.

Krom toho, Josef Váňa řekl, že to byla poslední Velká pardubická, ale ne poslední dostih. Trénovat taky hodlá dál, takže dostihovému sportu určitě ještě hodně dá. Doplněné vydání jeho životopisu tak na sebe klidně ještě může nechat čekat.

 

Foto: xyz-knihy.cz

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *