Zajímavosti z Evropského festivalu ptactva 2013

O uplynulém víkendu se ve více než 30 zemích Evropy a Střední Asie sešlo na 139 tisíc lidí, kteří se chtěli dozvědět víc o strastiplném životě ptactva a aspoň na chvíli se jim přiblížit. I 20. ročník festivalu opět přinesl řadu zajímavých pozorování a setkání se vzácnými druhy ptáků.

 

“Festivalové akce jsou především místem setkání milovníků ptáků, kteří chtějí ptáky pozorovat, povídat si o nich a vůbec se těšit z jejich přítomnosti. Mnozí vášniví ornitologové se ale chtějí i více dozvědět o tom, co všechno tažným ptákům na jejich cestách hrozí, ať už jsou to masové odchyty a lov ve Středomoří nebo ztráta přirozeného prostředí na zimovištích v Africe,” přiblížil Zdeněk Vermouzek, ředitel České společnosti ornitologické, o čem festival ptactva především je.

Cílem festivalu proto také je připomenout důležitost ochrany tažných ptáků během celého roku, tedy na jejich hnízdištích, zimovištích i v průběhu jarního a podzimního stěhování.

 

 

O příjemná překvapení nebyla nouze

Nejpočetnějšími ptačími druhy, které byly v rámci festivalu pozorovány, byly špaček obecný, lyska černá a pěnkava obecná. Právě ohromná hejna špačků měli šanci spatřit pozorovatelé u nás a v Maďarsku. Ve Finsku si zase užili tisíce bernešek bělolících, pěnkav, hřivnáčů nebo jeřábů.

K nejsilnějším zážitkům mnoha odborníků i laiků byla pozorování vzácných druhů ptáků, například supa hnědého, vlhy modrolící a racka tenkozobého v Arménii, slípky modré v Azerbájdžánu, orla volavého v Bulharsku a Maďarsku nebo jespáka skvrnitého v Itálii.

 

300 vlaštovek na Kutnohorsku

Rákosník tamaryškový

Rákosník tamaryškový

V ČR bylo nejvíce ptáků pozorováno na Žehuňském rybníku (asi 57 tisíc), z čehož největší část tvořili špačci. Pozorovatelé u rybníka Nesyt zase měli štěstí na vzácného rákosníka tamaryškového.

Návštěvníky festivalu rovněž překvapilo asi 300členné hejno vlaštovek u Vavřineckého rybníka. Pozorovat tak velké hejno vlaštovek je v tuto dobu překvapivé, nicméně ornitologové si tuto skutečnost vysvětlují pozdním zahnízděním v důsledku chladného jara a relativně teplým podzimem, který vlaštovkám nabízí dostatek potravy.

V Lednici pak měli neobvyklé pozorování velkého hejna čírek obecných, čítajícího asi 300 jedinců. Na Červenohorském sedle zaznamenali silný průtah pěnkavy obecné, asi 12 tisíc ptáků.

Všechna tato pozorování jen ukazují, že festival ptactva je akcí, která každoročně přináší mnoho zajímavých pozorování a nevšedních zážitků. Pokud jste se jej dosud nezúčastnili, pak si ho příští rok nenechte ujít – koná se každý první říjnový víkend, v ČR hned na několika desítkách míst.

 

Foto: TZ ČSO 2012, ChristopheBernier30 – Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *