Už i koalám hrozí vyhubení – kvůli oteplování

Kvůli rostoucím teplotám a extrémním horkům hrozí vyhynutí medvídkům koala. Před vedrem, které vačnatci špatně snášejí, je mohou ochránit vysoké a dostatečně olistěné stromy. Těch ale v australské přírodě rychle ubývá.

 

Skupina vědců, v čele s Mathewem Crowtherem z Univerzity v Sydney, tři roky pomocí satelitů sledovala 40 koal v severozápadní části Nového Jižního Walesu. Cílem projektu bylo zjistit více o způsobu života těchto zvířat.

Autoři studie zjistili, že koaly ke svému životu potřebují vzrostlé stromy s hustými listy, které jim v extrémně horkém počasí nebo při lesních požárech poskytují útočiště. Přitom čím větší je teplo, tím vyšší stromy vačnatci vyhledávají.

 

 

Z 10 milionů koal ve volné přírodě žije 43 tisíc

Zatímco jako potrava jim slouží relativně úzký okruh eukalyptů, ke svému přežití koaly nutně potřebují vysoké stromy. To je ale problém, protože lesních porostů v Austrálii radikálně ubývá.

Že tento trend má a bude mít negativní dopad na populaci koal, o tom svědčí i fakt, že jen v roce 2009 během extrémních veder, která předcházela masivním lesním požárům, vymřela čtvrtina z koal, které vědci v rámci uvedeného programu sledovali.

Letošní léto se přitom do meteorologické historie Austrálie zapíše jako jedno z nejteplejších – dlouhodobě průměrné teploty byly překročeny o 2,75 stupňů Celsia. Odborníci předpokládají, že pro populaci koal to byl další těžký rok.

Jak uvádějí vědci, pokud se nezačne s výsadbou vhodných stromů a eukalyptů, je reálná šance, že koaly do několika let vyhynou. Jejich obavy potvrzuje i klesající počet koal – zatímco v roce 1788, kdy do Austrálie dorazili první britští osadníci, zde žilo kolem 10 milionů koal, dnes se jejich počet odhaduje na pouhých 43 tisíc.

 

Foto: Erik Veland, Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *