Raci v Litavce jsou kvůli moru na pokraji vyhynutí

Už dva roky se mezi raky říčními v Litavce na Příbramsku šíří račí mor, který sem zanesl nepůvodní druh raka pruhovaného. Odborníci se obávají brzkého vyhynutí zdejší populace raků říčních a šíření moru do Brd a na Křivoklátsko, kde žije ještě vzácnější korýš – rak kamenáč.

 

Desítky uhynulých raků s odpadávajícími částmi těla už před časem objevily děti ze základní školy na Březových Horách, které na mrtvé raky upozornily zoologické oddělení Hornického muzea v Příbrami. Podezření na račí mor se nakonec potvrdilo.

Nákazu na Litavce a jejích přítocích šíří severoamerický druh raka pruhovaného, který byl do horního toku řeky před časem vysazen. Tento druh je vůči chorobě imunní, původní druhy raků ale nikoliv.

 

 

Račí mor se může šířit několika způsoby

Zabránit šíření moru mezi raky nelze, a tak zoologové z Hornického muzea Příbram jen bezmocně přihlížejí, jak raci na Litavce vymírají. Během monitoringu jejich stavů zjistili, že například v oblasti příbramského lesoparku už raci vymřeli.

Stalo se tak proto, že se sem už rozšířil rak pruhovaný. Proti jeho šíření odborníci nijak zasáhnout nemohou – celou populaci z vodního toku vylovit nejde.

Račí mor ale můžou kromě raků pruhovaných šířit i ryby, rybáři při přenášení svého vybavení nebo velká voda. Odborníci se obávají, že by takto mohlo dojít k zanesení nákazy i do Brd a na Křivoklátsko, kde žijí ještě vzácnější raci kamenáči.

 

Co dělat, když najdete mrtvého raka?

Zoologové žádají každého, kdo by ve vodě našel uhynulé raky, aby nález co nejdříve hlásil zoologickému pracovišti příbramského hornického muzea. Rozhodně by se ale neměl pokoušet raky přenášet jinam, tím by pouze přispíval k šíření nemoci.

 

Foto: cs.wikipedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *