Počet zabitých nosorožců v JAR rok od roku stoupá

Jen v letošním roce už pytláci v Jihoafrické republice zabili 688 kusů vzácných nosorožců. Důvodem je vysoká poptávka po rozích nosorožců na asijském trhu, kde jsou používány jako součást tradiční medicíny.

 

Počet nosorožců, které pytláci zabijí, rok od roku stoupá. Zatímco v roce 2007 jejich rukou zahynulo třináct těchto vzácných zvířat, loni už se jejich počet vyšplhal na 668 kusů.

Letošní rok je s dosavadními 688 mrtvými nosorožci nejhorší. Ochránce zvířat děsí především skutečnost, že si pytláci troufají i na zvířata v Krugerově národním parku. Zde také letos zaznamenali největší počet mrtvých nosorožců – 425 kusů.

Počet zabitých zvířat jihoafrické úřady zveřejnili v neděli, tedy v den vyhlášený Světovým dnem nosorožců.

 

 

Počet zabitých nosorožců brzy převýší počet narozených mláďat

Podle ekologů začíná být situace v JAR kritická. Právě zde žije 80 procent světové populace nosorožců (asi 25 tisíc kusů). Pokud trend vybíjení nosorožců po stovkách bude pokračovat, mnohonásobně překročí počet narozených jedinců.

Jihoafrické úřady proti pytlákům dělají, co mohou. Přesto ale jejich nápor odvrátit nedokážou. Poptávka po rozích nosorožců je na asijském trhu tak vysoká, že se pytlákům vyplatí riskovat.

V tradiční asijské medicíně se rohy nosorožců melou do léků. Snížení jejich poptávky se nepodařilo docílit ani ubezpečením vědců, že se složení rohu nosorožců podobá lidským nehtům a žádné léčivé účinky nemá.

 

Foto: Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *