V akváriích v Číně a Japonsku se objevil nový fenomén – běluhy mořské, které se učí malířskému umění. Kytovci se štětci v zubech vytvářejí hotová umělecká díla. Ochráncům zvířat se ale takové zacházení s běluhami nelíbí.
V Číně už jsou malující běluhy známou a velmi vyhledávanou atrakcí. Díla namalovaná těmito mořskými živočichy si lidé odnášejí domů jako suvenýry.
Čtěte také:
V Japonsku budou běluhy malovat podle předlohy
Po vzoru Číny chce nyní podobnou atrakci zavést také akvárium v Jokohamě. Tady ale chtějí jít ještě dál – běluhy nebudou štětci jen tak ‘čmárat’ po papíře, ale budou malovat podle předlohy, které jim trenéři ukážou. Za tímto účelem už si nechali vyvinout i speciální štětce
Běluhy nyní intenzivně trénují, aby byly připravené na vystoupení. Ta se budou konat jeden den v týdnu a o víkendech dvakrát denně. Střídat se mezi jednotlivými představeními budou dvě samice a jeden samec.
Takové zacházení se ale nelíbí ochráncům zvířat. Chápou jej jako zneužívání zvířat ke komerční zábavě. Krom toho v souvislosti využívání ohrožených běluh mořských připomínají, že Japonci loví kriticky ohrožené velryby k údajným vědeckým účelům.
Foto: Doruk Salancı, Wikimedia