Zvířata mohou přenášet bakterie odolné vůči antibiotikům

Přenašeči bakterií rezistentních vůči antibiotikům je v Evropě mnoho vodních i suchozemských ptáků a v řadě případů i chovných zvířat. Jak uvádí nová studie, rozšíření bakterií a jejich rezistence je důsledkem lidské činnosti – nedostatečného čistění odpadních vod a především nadužíváním antibiotik.

 

Autorka studie, bioložka Monika Dolejská, zkoumala bakterie v rámci projektu na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně. V práci, za níž dostala cenu Grantové agentury ČR, komplexně zmapovala výskyt bakterií a způsob jejich šíření.

Překvapivé bylo zejména zjištění, že bakterie, z nichž některé druhy jsou přenosné i na člověka, se vyskytují u volně žijících živočichů – především vodních a suchozemských ptáků. Přesto, že se u těchto zvířat antibiotika nepoužívají, bakterie, jež ptáci přenášejí, jsou vůči nim vysoce rezistentní.

Odpověď na otázku, jak se volně žijící zvířata odolnými bakteriemi ‘nakazila’, je vcelku jednoduchá – z odpadních vod a zemědělské produkce. Dvě třetiny odebraných vzorků vody potvrdily, že nedostatečným přečištěním odpadních vod se do přírody dostává například vysoce rezistentní bakterie Escherichia coli.

 

 

Bakterie přenáší i chovná zvířata, ta z ekologických chovů méně

Zvýšené množství odolných bakteriálních kmenů Escherichia coli bylo zjištěno i na některých farmách, a to u skotu, vepřů a krůt. Odborníci se obávají, že by se potravním řetězcem tyto bakterie mohly dostat k lidem.

Bakterie jsou odolné především vůči takzvaným cefalosporinům – antibiotikům používaným k léčbě širokého spektra bakteriálních infekcí v humánní i veterinární medicíně. Například u chovů drůbeže ale povolené nejsou, proto odborníky překvapila skutečnost, že se bakterie objevují i v chovech krůt.

Nízkou hladinu bakterií naopak vykazovaly ekologické chovy, kde se rizikové cefalosporiny téměř nepoužívají. Potraviny z BIO chovů tak pro spotřebitele představují nižší riziko nákazy rezistentními bakteriemi.

 

Foto: Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *