Toulaví psi budou utraceni, rozhodla rumunská vláda

Bukurešť – Rumunsko se již řadu let potýká s problémem s toulavými psy v ulicích, zejména s případy, kdy dochází k napadení lidí. Vláda proto rozhodla, že toulaví psi budou po dvou týdnech strávených v útulku utraceni.

 

Vláda tak rozhodla týden poté, co smečka psů napadla v jednom bukurešťském parku dva malé chlapce a jednoho z nich zabila.

Problém se zdivočelými toulavými psy má celé Rumunsko. Jen v Bukurešti se jejich počet odhaduje na 65 tisíc. Počet napadených lidí je vysoký – pouze v minulém roce došlo k 16 tisícům takových případů.

Kromě čtyřletého chlapce, který minulý týden po napadení psy zemřel, už v Bukurešti například přišla o život žena, kterou v roce 2011 roztrhala smečka v areálu jedné nemocnice, a v roce 2006 po napadení psy zahynul japonský podnikatel.

 

 

Obyvatelé a ochránci zvířat se neshodnou

Veřejnost viní rumunskou vládu, že nechala problém zajít tak daleko a že nepřijala účinná opatření už dříve. V otázce, zda psy utrácet, nebo ne se lidé neshodnou.

Velká část veřejnosti je pro to, aby toulaví psi utráceni byli, proti se však stavějí ochránci zvířat. Starosta Bukurešti Sorin Oprescu proto na 6. října vyhlásil referendum, v němž obyvatelé hlavního města rozhodnou.

Zákon o utrácení psů, který tento týden přijala rumunská vláda, vstoupí v platnost, jakmile jej schválí prezident Basescu. Ten tak pravděpodobně učiní, soudě podle názoru, který vyjádřil po smrti čtyřletého chlapce.

 

Foto: Todd Kopriva, Wikimedia

 

6 comments for “Toulaví psi budou utraceni, rozhodla rumunská vláda

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *