Toulaví psi budou utraceni, rozhodla rumunská vláda

Bukurešť – Rumunsko se již řadu let potýká s problémem s toulavými psy v ulicích, zejména s případy, kdy dochází k napadení lidí. Vláda proto rozhodla, že toulaví psi budou po dvou týdnech strávených v útulku utraceni.

 

Vláda tak rozhodla týden poté, co smečka psů napadla v jednom bukurešťském parku dva malé chlapce a jednoho z nich zabila.

Problém se zdivočelými toulavými psy má celé Rumunsko. Jen v Bukurešti se jejich počet odhaduje na 65 tisíc. Počet napadených lidí je vysoký – pouze v minulém roce došlo k 16 tisícům takových případů.

Kromě čtyřletého chlapce, který minulý týden po napadení psy zemřel, už v Bukurešti například přišla o život žena, kterou v roce 2011 roztrhala smečka v areálu jedné nemocnice, a v roce 2006 po napadení psy zahynul japonský podnikatel.

 

 

Obyvatelé a ochránci zvířat se neshodnou

Veřejnost viní rumunskou vládu, že nechala problém zajít tak daleko a že nepřijala účinná opatření už dříve. V otázce, zda psy utrácet, nebo ne se lidé neshodnou.

Velká část veřejnosti je pro to, aby toulaví psi utráceni byli, proti se však stavějí ochránci zvířat. Starosta Bukurešti Sorin Oprescu proto na 6. října vyhlásil referendum, v němž obyvatelé hlavního města rozhodnou.

Zákon o utrácení psů, který tento týden přijala rumunská vláda, vstoupí v platnost, jakmile jej schválí prezident Basescu. Ten tak pravděpodobně učiní, soudě podle názoru, který vyjádřil po smrti čtyřletého chlapce.

 

Foto: Todd Kopriva, Wikimedia

 

6 komentářů k “Toulaví psi budou utraceni, rozhodla rumunská vláda

 1. Jana Radojčičová
  12.9.2013 at 18.07

  Zabíjet je neetické. Učí to společnost jisté krutosti! Naopak převzít zodpovědnost a řešit problém pozitivně – útulky, kastrace, umístění do rodin, canisterapie vede k citlivosti !

 2. VERONIKA
  12.9.2013 at 18.22

  STOP ZABIJANIU !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 3. Veronika Š.
  13.9.2013 at 14.03

  Situaci s počtem psů zavinili samosřejmě jen lidé a Ti za to berou zodpovědnost. Bojovat proti přemnožení psů jejich zabitím je silně neetické. Stejně tak, by se dalo říci, že je Země zamořena lidmi, tak je jednoduše pozabíjíme. Bohužel je toto další velká chyba lidí, kteří si myslí, že je svět pouze pro ně..

 4. -didien
  26.9.2013 at 21.56

  A co s těmi psy chcete dělat? Evidentně je nikdo nechce, útulky neexistují a kastrace je při tomto počtu nereálná. Navíc – je to mnohaletý problém, který vyvrcholil zabitím malého dítěte. Psy miluji, mám čtyři vlastní, ale zde bych neváhala a vystřílela je tam osobně. Ano, je to selhání člověka, je to neetické, je to kruté, ale momentálně asi jediné řešení. Pokud se volně žijící zvířata stanou takovou hrozbou, že umírá malé nevinné dítě, tak není jiné řešení. Nebo vlastně je: nastěhujte si každá pár stovek pejsků domů, socializujte je, věnujte se jim….

  • vera pauchová
   1.10.2013 at 14.22

   Nevím co k Vašemu komentáři dodat..Veronika Š. má naprostou pravdu.Jestli si myslíte že člověk je něco více nežli zvíře,musím se Vám jenom smát. Myslím si že na této planetě jsou všichni tvorové rovnocenní, člověk ani dítě není vyjímka.Nevím kdo Vám dal právo rozhodovat o tom, jestli se nějaké zvíře zastřelí. Přemnožení lidé se také nestřílejí!!! To jen roztahovačný homo sapiens si myslí že může rozhodovat o tom jak přetvořit svět k obrazu svému

 5. 3.10.2013 at 11.19

  Ano, homo sapiens si to myslí – protože opravdu může a dělá to tak. Proto jsme tam, kde jsme a ne na stromech. Psy jsme vytvořili proto, aby žili s námi. Oni jsou schopni se do přírody vrátit a tam i přežívat, bohužel však už z nás nemají strach na rozdíl od původních šelem. Divoká psí smečka není smečka přítulných přátel člověka. Pro ně je dítě prostě kořist, něco, co jsou schopni ulovit a sežrat. Myslíte, že byste jim to vysvětlila, že by neměli?
  Obávám se, že v Rumunsku mají lidé dost starostí sami se sebou, a psi jaksi nejsou a dlouho nebudou na řadě. Vždyť i u nás Vám psa myslivec odstřelí, pokud jej uvidí lovit v revíru. Rozmýšlet se nebude. A to jde jenom o zajíce. V Rumunsku Homo sapiens chrání svůj druh.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *