Stromořadí v Dolních Tošanovicích díky dárcům dostane bezpečnostní nátěr

Alej v Dolních Tošanovicích, o jejímž vykácení se začalo mluvit v souvislosti s bezpečností řidičů, se díky finančním darům veřejnosti dočká bílého nátěru. V rámci akce ‘Plechovka pro alej’, kterou pořádá ekologické hnutí Arnika, se zatím podařilo získat 40 tisíc korun, z nichž organizace zakoupí plechovky s bílou barvou, která poslouží k nátěru jírovců v aleji, ale také stromů v dalších stromořadích.

 

Protože v dolnotošanovické aleji došlo v poslední době k několika dopravním nehodám, začalo se uvažovat o jejím vykácení. Jak ale ukazují policejní statistiky, za nehody nemohou stromy, ale nepozornost řidičů.

Proto se ekologové rozhodli, že se stromořadí pokusí zachránit a zároveň zvýšit bezpečnost řidičů tím, že kmeny natře bílou barvou. Díky akci ‘Plechovka pro alej’ se již podařilo vybrat 40 tisíc korun.

“Děkujeme všem, kteří na Plechovku pro dolnotošanovickou alej přispěli, i všem těm, kteří peníze stále posílají,” vzkázala za Arniku RNDr. Marcela Klemensová, vedoucí kampaně Zachraňte stromy.

 

 

Pomoc alejím pokračuje. Navrhněte stromořadí, které si zaslouží natřít

Jak RNDr. Klemensová dodala, akce tím rozhodně nekončí. Z financí, které i nadále dárci mohou zasílat, budou natřeny i další stromy v jiných alejích u silnic. Lidé dokonce mohou navrhnout alej, která by si bezpečnostní nátěr zasloužila.

“Díky dalším financím budeme schopni natřít ne jednu, ale hned dvě aleje. Rádi bychom proto požádali, aby nám lidé poslali tipy, které aleje okolo silnic by si bílé pruhy zasloužily. Výrazné bílé pruhy totiž významně přispívají k pasivní bezpečnosti, stromy je už z daleka vidět a řidičům ukazují cestu. Neocenitelné jsou hlavně za tmy nebo při zhoršené viditelnosti,” říká Marcela Klemensová z Arniky.

Aleje, které by si zasloužily bezpečnostní nátěr, bude Arnika vybírat i mezi stromořadími, která budou nominována do letošního ročníku soutěže Alej roku.

 

Foto: arnika.org

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *