Nominujte stromořadí do soutěže Alej roku a vyhrajte let balónem

Ekologické hnutí Arnika pořádá každoroční anketu Alej roku, do níž můžete až do konce tohoto týdne nominovat svou oblíbenou alej. Podmínkou je příběh, který je s alejí spojen, a zaslání jedné až tří fotografií aleje na téma ‘Život v aleji’.

 

Fotografii na dané téma mohou účastníci nahrát na webu alejroku.cz. K obrázkům stačí připsat příběh nebo odůvodnění, proč alej stojí za pozornost. Vyhraje nejcennější stromořadí s nejsilnějším příběhem. A ten, kdo ji nominoval, vyhraje let balónem.

Z nominovaných alejí budou od konce září vybírat tu svému srdci nejbližší sami lidé. Výsledky ankety pak budou vyhlášeny přibližně v polovině listopadu.

Nejen na vítěze prvního místa, ale i na další v pořadí vyjdou zajímavé ceny od sponzorů soutěže.

 

 

Soutěž má připomenout úlohu alejí v krajině

“Aleje jsou krásným fenoménem českých zemí už od dob baroka a představují historickou paměť krajiny. Spojují nás s našimi předky a jsou odkazem našim potomkům. Slouží jako orientační bod, lidé i zvířata v ní hledají v létě ochranu před ostrým sluncem a jsou důležitými biokoridory. Lidé si do nich často chodí odpočinout, projít se nebo projet na kole. A přesně to účastníci ankety měli letos fotit – život v alejích. Aleje jsou v Čechách i na Moravě stále opomíjené a ohrožené. Věřím, že naše anketa přivede lidi do alejí a ukáže i jejich krásu a význam,” připomíná význam alejí vedoucí kampaně Zachraňme stromy RNDr. Marcela Klemensová ze sdružení Arnika.

Do soutěže je dosud nominováno přes čtyřicet stromořadí. Mezi nimi je například nádherná alej na Anenský vrch ve městě Andělská hora v CHKO Jeseníky (viz úvodní foto), která byla už v roce 2008 prohlášena památnou. Stáří některých stromů v ní je odhadováno na 200 let a obvod jejich kmene je až 400 centimetrů.

 

Foto: arnika.org

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *