V Krkonoších a Jizerských horách se objevují rysi. Lidé se bát nemusejí

Ochránci přírody se radují – do nejvyšších hor České republiky se vrací rys ostrovid. V současné době se na našem území podle jejich odhadů pohybuje čtyři až šest jedinců, kteří k nám pravděpodobně přišli z Polska.

 

Důkaz o pohybu rysů v Krkonoších a na pomezí Jizerských hor nedávno přinesl například řidič, jehož kamera v autě zachytila rysa, který mu přeběhl přes silnici.

Rysa se ochráncům přírody podařilo zachytit i pomocí takzvaných fotopastí, které mají umístěné na stezkách zvěře. Mají dokonce zmapované oblasti, kde se rysi objevují opakovaně.

 

 

Člověku rys nebezpečný není, člověk rysovi ano

Jak říkají ochránci, lidé se rysů bát nemusejí. Tyto kočkovité šelmy si troufnou na srnčí, zřídka na větší zvěř, ale na člověka ne. Rysové jsou spíš plaší a potkat je tváří v tvář ve volné přírodě je obrovské štěstí.

Počet rysů na našem území je navíc velmi nízký, takže pravděpodobnost střetu s nimi je o to nižší. V Krkonoších a na pomezí JIzerských hor se jejich počet odhaduje na čtyři až šest jedinců a ochránci věří, že jde o samce i samice, kteří by zde mohli vychovat potomky.

V Krkonoších a Jizerských horách rysi obývají člověku hůře dostupná místa, kde mají klid a jsou relativně chráněni před pytláky. Ti jsou jim v ČR největším nepřítelem.

 

Foto: Johannes Jansson, Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *