Fany: 2. 9. 2013: Farmaření po americku

K tomuto článku mne inspirovalo video, které se šířilo minulý týden naší kanceláří (poslal mi ho sám šéf). Znalci vědí, že ani profesně nemám od zemědělství daleko, byť jde o techničtější zaměření.

 

Osobně mám ráda písničku Ganhnam Style, hit jihokorejského rappera PSY. Tato skladba inspirovala mnohé. Mne však nadchla v podobě od The Peterson Farm Brothers. Srdce farmářky jásá a závidí Američanům jejich statky. Co já bych dala za podobný song u nás na statku! A tak jsem si vzpomněla na dávná léta školní docházky a rozebírání básní. Pokusme se teď rozebrat “Farmer song” pohledem českého zemědělce.

 

Working Farmer Style

 

 

Tak za prvé: Hned zpočátku se zpívá, že “farming is a way of life”. To tedy ano. Laici si nedovedou představit, o co vlastně jde. Kdekdo mi předhazuje tu nádhernou romantiku venkovského života a vyjížďky na koních, inspirován příběhy z TV dle Rosamunde Pilcher. Že se v praxi jedná o stereotypní fyzickou práci v neestetickém, nevoňavém prostředí, to už se nevidí. A o vyjížďkách na našich herkách, za každého hnusopočasí, v doprovodu šíleného psa, se raději nebudu vyjadřovat.

Dále se zpívá: “We’re running green John Deere tractor.” Mno, traktor značky John Deere je můj oblíbený. Bohužel v cenové kategorii, na jakou dosáhne málokterý český zemědělec. I když hospodář Petr má naštěstí dobrý vkus a na statku máme zelený Fendt (to je něco jako Mercedes mezi traktory) a pak malého modrého New Hollanda. Deera jsem bohužel neusmlouvala.

“We work in any weather factor” je také věta více než výstižná. Jak já někdy (často) nadávám na počasí! V létě se potím jako pr…, než dojedu přes dvůr pro piliny, na podzim cestou zmoknu, v zimě nadávám, že je namrzlo a že si tam rozbiju h…. To byste nevěřili, jak mohou na zamrzlé močůvce ty gumové holínky klouzat.

 

 

Refrén “agriculture is so important to me and should be to you” snad uznávají všichni kromě anorektiček či poustevníků držících hladovku. Já jsem třeba teď zjistila, že přes léto mne uživí i naše malá zahrádka. No, pravda je, že mít každý den k jídlu cuketu a okurkový salát, na čemž žiju už 2 týdny, se časem zprotiví každému zemědělci. Na druhou stranu, až bude válka, já si aspoň něco vypěstuju. BTW, pohled na stůl plný jídla a početnou rodinu okolo je jako vystřižený ze života hospodářů, kteří mají neustále plný dům rodinných příslušníků. Rozdíl je ten, že zatímco v klipu se dá předpokládat, že všichni taky přiloží ruku k dílu, aby bylo co na stůl dát, u hospodářů to tak není. Tam kdyby hospodářka Bohunka nenakoupila a neuvařila, tak rodina asi umře hlady. A běhání po balících, to je koukám oblíbená (nejen dětská) mezinárodní zábava. Měli bychom ji zařadit na seznam sportovních disciplín, zároveň třeba s kutálením traktorové pneumatiky.
Dále se zpívá něco ve smyslu, že farmaření je náročnější, než si umíte představit, ale že pro nás farmáře to je vášeň pracovat od soumraku do úsvitu. Zcela souhlasím, viz výše. Škoda, že okolí nemá často pochopení. Vždyť co může být krásnějšího než brodit se po kotníky v močůvce ve větru a dešti přes dvůr a zběsile odhazovat mokré piliny v naději, že narazíte na nějaké suché, kterými budete moc podestlat telata, která mají neustále průjem, takže to pod nimi pěkně čvachtá, když tam hodíte jenom slámu?”The countryside is nice and pretty.” Jo, tak tohle je na dlouhou diskusi. Ta nádhera, když jedu na koni do lesa po cestě mezi poli a vpravo se válí odhozené pneumatiky, za 100 metrů skládka, cesta je lemována PET lahvemi, plechovkami, plastovými obaly… ach ta krása! Český venkov je prostě pojem.”We work together as a family”, to je v případě hospodářů bohužel nedostižný sen. Děti hold farmářské geny nezdědily. Je tu ovšem jedna šílená Pražačka, u které se projevily geny po babičce statkářce a pradědečkovi velkostatkáři, pro kterou by rodinná farma byla splněným snem.

Na hamburger má každý asi vlastní názor. Osobně bych nepozřela nic od McDonalda. Pravý hamburger z poctivého hovězího je v podstatě steak z mletého masa. V Praze v chutné podobě k mání v T.G.I. Friday’s.

Velmi sympatická je mi část o krmení krav, aby byly velké a silné, čímž se stanou jídlem, které nám zajistí dlouhý život. Jak mně se sbíhají sliny u kydání telecího, to byste nevěřili. Anebo při pohledu na věčně protivného housera, kterému neustále vyhrožuji pekáčem. A to nemluvím o čerstvě narozených roztomilých žlutých kachňátkách… mňam mlask.

Suma sumárum, chtěla bych být farmářem v USA.  Nejen, že by bylo všechno krásné, snadné, čisté, chutné a tak podobně, ale ještě bych si u toho užila spoustu legrace. Žádné lopocení se s uštvaným výrazem, zakopávání o vlastní nohy, bolavá záda a mizerný plat. Odteď je Amerika můj velký vzor!

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *