Ochránci přírody protestují proti lanovce na šumavský Hraničník

Zástupci sdružení Calla, České společnosti ornitologické, Hnutí DUHA a Okrašlovacího spolku Zdíkovska odeslali ministru životního prostředí v demisi Tomáši Podivínskému otevřený dopis, v němž uvádějí argumenty proti plánované výstavbě lanovky na šumavský Hraničník a sjezdovky. Podle nich bude mít realizace projektu velmi vážný dopad na přírodu i živočichy v ní.

 

Ministr Podivínský navštívil NP Šumava 22. srpna a uvedl, že výstavbu lanovky na Hraničník, která má spojit českou stranu Šumavy s rakouským lyžařským střediskem Hochficht, považuje za racionální a ekologické řešení.

Autoři otevřeného dopisu mu ale vytýkají, že se dostatečně neseznámil s názory vědců a odborníků nevládních organizací, se studiemi a daty, které k problematice existují. Zároveň ministra vyzvali, aby se s nimi na Hraničníku sešel a blíže se s problémem seznámil.

 

 

V ohrožení je šumavská příroda i zvířata v ní

Lanovka názorově rozděluje ochránce přírody a obyvatele přilehlých obcí.

Odborníci vidí problémy hned v několika ohledech. Výstavba lanovky a takzvané evakuační sjezdovky pod ní totiž zasáhne do třinácti hektarů národního parku Šumava a v první zóně parku si vyžádá vykácení zhruba 80 cenných stromů.

Podivínského slovům, že kůrovec na Šumavě zničil daleko více stromů, odborníci oponují s tím, že kácením dojde k narušení struktury lesa a zvýšenému riziku jeho případného rozvrácení větrem.

Toto území je ale především důležitým migračním koridorem ohrožených rysů ostrovidů, místem, kde žijí vzácní tetřevi hlušci, losi evropští, čápi černí a řada dalších chráněných živočichů. Výstavba lanovky a sjezdovky by nenávratně zničila jejich životní prostředí a měla zásadní vliv na jejich populace.

 

Nazývat plánovanou sjezdovku ‘evakuační’ je podvod, píší autoři dopisu

O vlivu, jaký by na přírodu a živočichy měla přítomnost turistů, světla na sjezdovkách a další související ruch, se autoři podrobněji rozepisují v otevřeném dopisu. V něm navíc podotýkají i velmi důležitý fakt, že sjezdovka, která je prezentována jako ‘evakuační’, bude podle dokumentace běžnou sjezdovkou pro lyžaře.

“Nazývat plánovanou sjezdovku „evakuační“ je podvod. Podle dokumentace předložené v EIA, se počítá s jejím běžným využíváním: „Výstavba evakuační sjezdovky umožní lyžařům sjíždět na českou stranu na občerstvení. Při dostatečně kvalitních službách v areálu lze očekávat i přejezdy rakouských a německých lyžařů na českou stranu …“. Sjezdovka má být také uměle zasněžována. S evakuací má tedy společný opravdu jen název.”

 

Obce touží po dalším rozvoji, lanovku a sjezdovku chtějí

Proti názorům ochránců přírody se ale staví blízké obce, kterým jde především o turistický ruch, který podpoří jejich další rozvoj. Blízkostí chráněného území se cítí být limitovány.

Jak ale uvádějí odborníci v otevřeném dopisu, šumavské obce na tom podle socioekonomických studií nejsou tak zle, jak jejich zástupci uvádějí.

“Socioekonomické studie prokázaly, že obce v národním parku Šumava mají dvojnásobné a vyšší příjmy než srovnatelné obce za hranicí národního parku. […] Nezpochybňujeme, že by ekonomickou situaci obcí v oblasti ještě více zlepšilo využití penzionů a hotelů v zimní sezóně, vyřešením dopravy ubytovaných hostů na rakouské sjezdovky. Existují však i jiná, vůči přírodě šetrnější řešení,” píše se mimo jiné v otevřeném dopisu ministru Podivínskému.

 

Foto: Aktron, Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *