Fany: 26. 8. 2013: Farmářka doktorem

Se zvířaty je to jako s malými dětmi ve školce. Jakmile jich máte víc, připadá vám, že neustále něco léčíte. Přesně tak se cítím já. Při počtu koní v mé péči pravidelně šest kusů (občas k tomu nějaký navíc) není divu, že alespoň jeden je vždy nemocný. To se ještě dá zvládnout. Když jich “lehne” víc, už je to horší. Takhle se mi vloni od jara do zimy prostřídali všichni. Ani letošní rok není výjimkou.

 

Na statku letos začal zjara Tibi, pokašláváním. Tady to mělo lehký průběh, stačilo nasadit bylinky. Zaplať pánbůh, protože v květnu jsem dostala “na hrb” již zmíněnou kobylku z ranče, která měla ošklivou tržnou ránu na noze. Po dvou týdnech léčení tohoto se na zadních nohou objevily ošklivé podlomy (kožní onemocnění ve spěnkách koně). Po měsíci jsme skončili s opětovným onemocněním lymfatického systému a s antibiotiky. Alespoň jsem se naučila píchat injekce do koňského zadku.

Krátce nato si Kora rozbila nos. Nevíme, jak se jí to podařilo, ale vypadalo to, jako by jí do čumáku někdo vrazil hřebík. Rána byla až na kost. Bála jsem se, že se to bude špatně hojit, ale kobyla se dala dohromady nad očekávání rychle.

Po ní následovala Márinka s bolavou nohou. Otok na spěnce, horkost, kulhání, to vše bez zjevné příčiny. Po dvou týdnech se to celkem zlepšilo, abychom ráno našli kobylu ve stáji s nohou jako bakule. Šla jsem tedy přiložit obvaz, do výběhu kobyla skákala po třech a po důvodu stále ani památky. To se vysvětlilo až za týden, kdy jsem kobylu našla s prasklinou v kopytní korunce. V tu ránu mi bylo jasné, že jde o absces, ale bohužel až s křížkem po funuse. Kobyle se samozřejmě po provalení hnisu udělalo výrazně lépe a dneska už je v pořádku.

Lahůdkou posledních dvou týdnů je pro mne koník z ranče, kterého mám taky v péči už několik let. Zde bohužel majitelka moc nefunguje, na rozdíl třeba od zmiňované kobyly. Já jsem ochotná hodně vypomoct, ale potřebuji k tomu součinnost s majitelem. Čtenáři prominou, když se teď odkloním od hospodářské tématiky, ale rozepíšu se podrobněji o tom, co Vás taky může při péči o cizí zvířata potkat.

 

 

V pátek 9. srpna mi bylo hlášeno, že koňovi hodně teče z nosu a trochu kýchá. O víkendu jsem ho tedy sledovala. Občas mu slabý vodnatý výtok z pravé dírky tekl, ale jinak dobré. V týdnu se to zhoršilo, i snažila jsem se sehnat majitelku. To se mi nepodařilo, konzultovala jsem tedy věc s veterinářkou sama. Vše ukazovalo na alergii, což potvrdila i doktorka s tím, ať se zatím nenervuji a kdyby se to zhoršilo, ať zavolám.

O víkendu přijela (po roce) majitelka a přivezla mi “léky”, načež se (slušně řečeno) “namazala” a šla jezdit. Nevím, co s chudákem dělala, ale výsledkem byl silný výtok z obou nozder, který už také mohl znamenat infekci. Navíc jsem v neděli zjistila, že její “léky” (kapky do nosu, asi šest různých balení, které jsem měla chudákovi stříkat do nosu), jsou všechny prošlé – nejmladší expirace 2010, nejstarší expirace 2004! Majitelka je MUDr., takže mne nenapadlo to ihned zkontrolovat. Kategoricky jsem tedy oznámila, že volám veterináře, a majitelka ať se třeba staví na hlavu. No, dodnes se mi neozvala, zato ale šla i v neděli jezdit, i když jsem jí napsala, že kůň potřebuje doktora.

Doktorka přijela hned v pondělí, dala mi prášky a doporučila inhalace. Celý minulý týden jsem po večerech jezdila maroda ošetřovat sama, protože nikdo jiný by to neudělal. A to to mám z Prahy mnohem víc z ruky než majitelka z vesnice o pár kilometrů dál. Ale možná je to takhle lepší, aspoň pro toho koně. Já mohu mít dobrý pocit ze své samaritánské činnosti a z výrazného zlepšení zdravotního stavu – kůň je už téměř bez výtoku. Ale kupodivu ji nemám, zato u mne přetrvává rozladěnosti z lidského přístupu. Jak je možné, že někdo má zvíře a nejeví ani elementární ochotu se o něj taky postarat? Veterináře sice zaplatila, to ano, ale tím to skončilo. A já nějak nemám sílu jí neustále proaktivně volat a o všem informovat. Jednou je to její kůň, tak by mohla projevit zájem.

Aktuálně jsou tedy všichni koně tak nějak “v cajku”. Doufám, že jim to nějakou dobu vydrží, ideálně aspoň po zbytek letošního roku. Mně stačí neustálé obíhávání kolem kopyt, krmení a tak dál a podobně.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *