Madagaskarští lemuři přicházejí o zbytky svého domova. Hrozí jim vyhubení

Odborníci odhadují, že lemuři na Madagaskaru do 20 až 30 let vyhynou. Můžou za to současné politické a sociální problémy malgašského státu, které nutí zdejší obyvatelstvo k ničení lesů. Ty jsou přitom jediným domovem těchto vzácných opic.

 

Na Madagaskaru každý rok nenávratně zmizí 200 tisíc hektarů lesa. Z původních lesů zde přitom zbývá jen něco přes 10 procent jejich rozlohy – tedy asi 50 tisíc čtverečních kilometrů. I ty však brzy pravděpodobně vezmou za své.

Za všechno může politická, ekonomická a sociální krize na ostrově. Chudé obyvatelstvo lesy vypaluje a hledá v nich zlato. Za jeden gram drahého kovu totiž mohou dostat v přepočtu 870 korun. Další skupina obyvatel pak těží růžové dřevo a při dlouhých výpravách za ním lemury pojídá.

Situace v zemi tak lemury připravuje o poslední zbytky jejich přirozeného prostředí. Jedná se přitom o velmi vzácné a jedinečné opice, které se na ostrově vyvíjely naprosto odlišným způsobem než opice kontinentální Afriky.

 

 

Záchrana lemurů je běh na dlouhou trať, zvířatům tolik času nezbývá

Zachránit zbytky madagaskarských lesů a lemurů se nyní snaží světové organizace na ochranu přírody. Politická situace v malgašském státě je od nástupu nezvolené vlády velmi složitá a zásah jiných států je nemožný.

Proto se světové ekologické organizace nyní snaží najít finance na realizaci projektů, které poskytnou obyvatelstvu na Madagaskaru jiný zdroj obživy. Potřebují na to ale téměř šest milionů eur, které, jak doufají, získají od dárců.

Opatření na záchranu lesů a lemurů na Madagaskaru se nicméně snaží realizovat už nyní. Fungují zde například ekoturistické programy a programy, které se snaží zdejší obyvatele naučit hospodařit – pěstovat rostliny, chovat dobytek a podobně.

Práce s těmito lidmi je ale velmi složitá, protože, jak uvádí Benjamin Andriamihaja, zástupce Institutu pro tropické životní prostředí (ICTE) na Madagaskaru, tito lidé neumějí přemýšlet o budoucnosti a perspektiva výnosů ze zemědělství jim nic neříká.

Realizace projektů na záchranu madagaskarské přírody tak bude velmi složitá a potrvá řadu let. Lemurům přitom už teď zvoní hrana a není jisté, jestli vědci odhadovaných 20 až 30 let opice ve volné přírodě přežijí.

 

Foto: sannse, Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *