Velký počet ptáků nachází smrt na sloupech elektrického vedení

Ornitologové u nechráněných sloupů elektrického vedení stále nacházejí velký počet mrtvých, nebo vážně zraněných ptáků. Po zásahu proudem často umírají i kriticky ohrožené druhy. Účinná opatření se daří prosazovat jen velmi pomalu, a tak je podobných případů stále dost.

 

Velký počet ptáků zasažených proudem v poslední době nacházejí pod sloupy vysokého napětí třeba na Svitavsku. Nedávno tu ornitologové například našli dva mrtvé luňáky červené, kriticky ohrožené dravce.

V tomto období jsou počty ptáků zasažených elektrickým proudem ještě vyšší, protože odlétají první stěhovaví ptáci. TI se shromažďují zejména ve volné krajině (na loukách a polích), kde usedají na dráty a sloupy elektrického vedení. Pokud je daný sloup technicky nedostatečně zabezpečen, ptáci jsou okamžitě zasaženi proudem.

Ornitologové s majiteli distribučních sítí jednají a uvádějí, že jim ve většině případů vycházejí vstříc a na sloupy instalují technická zabezpečení, která zabraňují ptákům na ně usedat, jde to ale jen velmi pomalu.

 

 

Pomoci mohou i všímaví lidé

Dojde-li k zásahu proudem, většinou už ptákům není pomoci. Jsou ale i případy, kdy pták přežije a potřebuje okamžitou pomoc. Proto, pokud v přírodě takto zraněného ptáka naleznete, měli byste co nejdříve kontaktovat nejbližší záchrannou stanici živočichů. Při včasné pomoci může pták přežít.

Zranění sice bývají tak vážná, že úplné vyléčení a návrat do volné přírody není možný, i tak ale zachráněný pták může vést vcelku spokojený život v záchranné stanici, kde (v případě, že bude mít pár) může při troše štěstí vyvést několik generací mláďat, která se do přírody vrátí.

 

Foto: Nigel Mykura, Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *