Na Sumatře zanikne milion hektarů lesa, kde žijí ohrožené druhy zvířat

Vzácní orangutani, tygři, sloni a další ohrožené druhy zvířat na Sumatře zřejmě brzy přijdou o podstatnou část svého životního prostředí. Z povrchu ostrova má nenávratně zmizet člověkem dosud nedotčený les o rozloze jednoho milionu hektarů.

 

Panenský les v provincii Aceh by měl padnout za oběť těžařům a výsadbě olejových palem. Proti nesmyslnému projektu se bouří ekologové z celého světa, neboť les je jedním z posledních útočišť ohrožených druhů zvířat, především pak orangutanů – těch zde žije přibližně 5800 z posledních 6600 volně žijících jedinců.

Jakartská vláda nicméně oznámila, že projekt na vykácení lesa schválí. Podle ní neodporuje moratoriu na nová povolení ke kácení, vyhlášené v květnu 2011 a platné do roku 2015, protože projekt v Acehu se týká znovuobnovení starších licencí na těžbu, které byly vydány před vyhlášením moratoria.

 

 

Vláda a těžaři hledají způsoby, jak moratorium obejít

Ochránci zvířat a přírody mají vládě za zlé, že hledá všemožné kličky, jak moratorium obejít, aniž by se ohlížela na ekologické dopady realizace projektu.

Jakarta jim odporuje, že nejde o vykácení milionu hektarů lesa, ale ‘pouze’ o 200 tisíc hektarů. Odborníci nicméně uvádějí, že projekt bude vyžadovat vybudování infrastruktury, což povede k vykácení daleko větší plochy lesa.

Zvířata přitom ke svému životu potřebují rozsáhlé plochy. Jejich rozdělení sítí silnic bude mít na jejich život velmi negativní dopad. O tom už se ochránci přesvědčili v uplynulých letech v mnoha dalších případech.

 

Dělníci zabili orangutaní samici, aby vydělali na mláděti

Ian Singleton z Programu na ochranu orangutanů na Sumatře připomněl případ malého orangutana, který nyní žije v útulku. Dříve žil v chráněné části džungle, ale hluk pil z nedalekého lesa jeho matku, stejně jako další zvířata, stresoval.

Jednoho dne ji i s mládětem dělníci našli přitisknutou na osamělém stromě. Aby si přivydělali, matku zabili a mládě prodali za směšnou částku. Gokong Puntung, jak byl nakonec malý orangutan pojmenován, měl velké štěstí, že se dostal do útulku, kde nyní vede v celku spokojený život, i když v zajetí.

Ian Singleton varuje před dalšími podobnými případy. Jakýkoliv zásah do lesa v Acehu povede k nenávratným škodám na přírodě i populaci v ní žijících zvířat.

 

Foto: Neil (WWW.NEILSRTW.BLOGSPOT.COM), Wikimedia

 

1 comment for “Na Sumatře zanikne milion hektarů lesa, kde žijí ohrožené druhy zvířat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *