Pomozte zachránit alej koupí plechovky s bílou barvou

Ekologické hnutí Arnika chce opatřit stromy v aleji v Dolních Tošanovicích bílým reflexním nátěrem, aby pomohlo řidičům orientovat se na silnici při zhoršené viditelnosti, a zároveň ochránilo stromy, kterým hrozí vykácení. Arnika vyzývá milovníky stromů, aby pomohli s nákupem bílé barvy a v případě zájmu si v říjnu přišli natřít ‘svůj’ strom.

 

Nehod, při nichž automobily narazí do stromu u silnice, je na českých silnicích stále dost. I proto se často ozývají hlasy správců komunikací, které volají po kácení alejí. Policejní statistiky přitom ukazují, že k podobným haváriím dochází kvůli nepozornosti řidičů, nikoli kvůli tomu, že by stromy u silnic překážely.

I proto se hnutí Arnika rozhodlo zachránit stromy v alejích a pomoci řidičům tím, že kmeny stromů opatří bílým nátěrem. K tomu ale potřebuje pomoc veřejnosti. Prosí dobrovolníky, aby pomohli nakoupit vhodnou barvu.

 

 

190 korun na ochranu jednoho stromu

Zachránit alej v Dolních Tošanovicích na severu Moravy se členové Arniky rozhodli poté, co se dozvěděli o záměru vykácet stromy – údajně proto, že zde došlo již k několika vážným nehodám. Arnika proto znovu rozjela akci Plechovka pro alej.

“Plechovkou pro alej chceme získat dostatek peněz na barvu a přispět může opravdu každý. Na natření jednoho stromu potřebujeme jednu plechovku barvy za sto devadesát korun, což je také nejnižší částka, kterou mohou lidé přispět,” říká RNDr. Marcela Klemensová z havířovské pobočky sdružení Arnika.

Natírání aleje na severu Moravy bude probíhat 5. a 6. října 2013 a dárci si v případě zájmu dokonce budou moci natřít ‘svůj’ strom.

Pro ty, kteří se chtějí do záchrany aleje zapojit, ekologové doporučují zakoupit vodou ředitelnou netoxickou bílou barvu Balakryl. Ta se osvědčila i u předchozích natírání stromů, například v aleji z Třeště do Růžené na Vysočině. Díky Plechovce pro alej se tehdy povedlo natřít dokonce o jedno stromořadí více, než bylo původně v plánu

 

Foto: arnika.org

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *