Fany: Jak si koníci hrají

Tento článek má za úkol blíže vás dvounožce seznámit s oblíbenými činnostmi koní. Uvidíte, že ač se jedná o čtyřnohé býložravce s dlouhým ocasem a velkýma ušima, volný čas tráví podobně, jako my lidé.

 

Koně jsou stejně jako mnozí z vás poměrně sportovně založení jedinci. Nejoblíbenější aktivitou je určitě běhání, mnohdy doplněné o artistické prvky jako je metání kozelců, chození po zadních nohou či vyhazování a vykopávání různých končetin do různých stran. Mnozí takto trénují na jezdce, často se totiž pod sedlem svými figurami chlubí. Ale může se stát, že se podaří nacvičit i parádně sladěné číslo, jako je například tento synchronizovaný cval, ke kterému chybí už jen hudební doprovod:

Další velmi rozšířenou formou zábavy je škádlení všeho druhu. Koneckonců i my lidé se také občas pošťuchujeme, okusujeme a podobně. Místy toto škádlení přerůstá až v nelítostné boje, k velké nelibosti páníčků, kterým se pohled na okousané jedince s odrbanými ohlávkami dvakrát nezamlouvá a nadávají podobně jako rodiče při sourozeneckých bitkách svých dětí.

 I koně stráví mnoho času povídáním. Překvapuje vás to? Ale zvířátka přece umějí mluvit, jen my lidé často nejsme schopni se tu jejich řeč naučit. Jedno z častých témat jejich rozhovorů je bezpochyby pomlouvání jejich páníčků. No řekněte, co byste si tak povídali, kdybyste byli vyhnáni v podobném počasí a museli v něm strávit skoro celý den, a ještě bez jídla?

 

 

 

 

 

 

 

 

Kromě rozhovorů o nás lidech však mají koníci mnoho dalších zajímavých témat na povídání – například, že dnes ráno krmil oblíbený ošetřovatel, který na ovsu nešetří, zatímco ten druhý, to je hrůza, lakomec jeden. Anebo že večerní hromadu sena má každý jinou. Mohli byste podotknout, že to je celkem logické – poník přece nemůže dostat stejné množství jako téměř dvoumetrový kůň. Bohužel se v praxi setkávám i s přístupem, kdy je seno přidělováno podle majitelů. Samozřejmě tím nemyslím, že čím větší majitel, tím víc dostane koník sena. Míním tím, že majitelé, kteří jsou takzvaně “problémoví” (často si na něco stěžují a nic jim není po chuti), si pro svého koníka vydupou lepší podmínky, protože než aby se s nimi člověk pořád dohadoval, raději těm jejich koním dá sena více a ubere těm, jejichž majitelé jsou ti bezkonfliktní. A proto se nedivte, že se koníci často trumfují v tom, kdo dostal lepší porci, což může vypadat třeba takhle:

 

“Ti říkám, že toho ovsa jsem dneska dostal víc já!”

“No jo pořád, ale já zato dostal víc sena, heč!”

“Tak sena jo? Pche… to jde na tloušťku, za chvíli budeš mít senný břicho. Zato oves je zdravý, lehce stravitelný, a dodá Ti energii na celé dopoledne!”

Toliko k tématu “koníci a volný čas.” Máte-li zkušenosti s nějakou další aktivitou, dejte nám vědět.

 

1 comment for “Fany: Jak si koníci hrají

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *