Mount Everest je přelidněný. Nepálské úřady budou výstupy regulovat

Nepál – Nejvyšší hora světa čelí obrovskému náporu lidí, kteří si jejím zdoláním chtějí něco dokázat. Je to velký nápor na životní prostředí i riziko bezpečnosti horolezeckých výprav. Od jara 2014 proto nepálské úřady budou počet výstupů na Mount Everest regulovat.

 

Časy, kdy se na nejvyšší horu světa vypravili jen ti nejschopnější horolezci světa, jsou minulostí. Pokořit Mount Everest je dnes věcí prestiže, a tak na horu šplhá doslova kdekdo.

Nepál tomu chce s ohledem na ochranu životního prostředí a bezpečnost horolezců zabránit, a proto bude počty výstupů od jara příštího roku regulovat. Chce tak zároveň zabránit potyčkám, které v základním táboře často vznikají.

 

 

Na Mount Everest lezou už i dobrodruzi a egoisti, míní český horolezec

Jak v rozhovoru pro Český rozhlas uvedl horolezec Radek Jaroš, který na Mount Everest také vystoupal, nápor na horu je opravdu velký. V základním táboře se v jednu chvíli koncentruje třeba tisícovka lidí, kteří chtějí Everest pokořit. Jedná se přitom podle něj do velké míry o dobrodruhy, egoisty a majetné lidi, kteří se horolezectví nevěnují, a výstup na horu je jen jedním z jejich cílů.

Tito nehorolezci se přitom často jen předvádějí a snaží se o bizarní prvenství. Jeden z horolezců si například vydobyl prvenství, když na Mount Everestu stanul nahý.

Někteří horolezci ale míní, že nová opatření nebudou mít valné účinky. Poukazují především na úplatnost nepálských úřadů.

 

Foto: Pavel Novak, Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *