Delfíni mají svá jména, objevili vědci

Vědci sledovali zhruba 200člennou skupinu delfínů skákavých u východního pobřeží Skotska a zjistili, že se tito vodní savci přivolávají unikátním hvízdáním, jako kdyby na sebe volali jmény. Delfíny to v oblasti vzájemné komunikace zatím jako jediné savce řadí na úroveň člověka.

 

Skupina vědců zjistila, že delfíni si v prvních měsících svého života vytvářejí jedinečný zvukový ‘kód’, o který se pak dělí s ostatními delfíny, jako kdyby jim oznamovali své jméno. Jakmile na ně tímto zvukem jiný delfín zavolá, velmi rychle zareagují.

Vědci rovněž nahráli hvízdání několika delfínů, a následně jim je přehrávali. Překvapilo je zjištění, že každý delfín zareagoval pouze na své vlastní zahvízdání.

 

 

Vědci ještě mají co zkoumat

“Je zde jistá velmi zajímavá paralela mezi lidskou a delfíní komunikací, o které lidé předpokládali, že existuje, ale do nynějška nebyla vědecky prokázána,” uvedla autorka studie Stephanie Kingová z katedry biologie na skotské Univerzitě St. Andrews.

A jak Kingová dodala, hvízdání vlastního jména u delfínů představuje asi polovinu zvuků, jimiž delfíni komunikují. Vědci si tak nyní dali za úkol rozluštit význam zbytku jejich ‘slovníku’.

 

Foto: Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *