Divocí ponyové opět překonali kanál mezi ostrovy Assateague a Chincoteague

Virginia (USA) – Jako každou poslední středu a čtvrtek v červenci, tak i letos v americké VIrginii vyvrcholila jedna z nejvýznamnějších událostí, tzv. Pony Penning, tedy nahánění divokých ponyů do ohrad. Letos náročnou plavbu kanálem mezi ostrovy Assateague a Chincoteague překonalo 150členné stádo.

 

Chincoteague Pony Swim má ve Virginii již mnohaletou tradici. Jejím cílem je uchování jediné původní populace divokých ponyů ve Spojených státech.

Tuto středu se při přeplouvání kanálu na ostrov Chincoteague koně i dobrovolníci potýkali s bouří. Všechno přesto proběhlo dobře. Stádo do vody vstoupilo v 11:17 místního času a kanál přeplavalo za 5 minut a 20 sekund.

 

 

Ponyové na ostrově žijí už od 17. století

Divocí ponyové už po staletí žijí na ostrově Assateague. Jak se sem dostali, dodnes není úplně jasné – jedna z teorií říká, že jsou potomky koní, které zde zanechali osadníci v 17. století, druhá (méně pravděpodobná) uvádí, že zde našli útočiště po ztroskotání španělské lodi.

O existenci ponyů se vědělo odedávna, až ve 20. letech minulého století se však o koně začali více zajímat dobrovolní hasiči z Chincoteague. Když koně objevili, byly u nich patrné degenerativní poruchy.

 

Už téměř 90 let je populace ponyů kontrolována

Už od roku 1924 proto dobrovolní hasiči, zvaní též ‘kovbojové slaných vod’, shánějí ponye a přeplouvají s nimi kanál na ostrov Chincoteague, kde je naženou do ohrad, přepočítají a oddělí některé ročky.

Oddělení mladí koně se pak prodávají v dražbě a jsou ochočeni a chováni v registrovaných chovech. Další rozmnožování a křížení Chincoteague ponyů je ale například v Marylandu zapovězeno.

 

Foto: Bonnie U. Gruenberg, Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *