Vědci odhalili, jak včely dokáží vyrobit pravidelné šestiúhelníkové plástve

Nad důmyslným systémem pláství poskládaných z pravidelných šestiúhelníkových komůrek žasnou lidé už po staletí. Tato struktura zajišťuje odolnost plástve a efektivní způsob ukládání medu. Jak ale včely dokážou vyrobit tak geometricky přesnou buňku?

 

Už před staletími si vědci kladli otázku, proč včely buňky pláství nedělají prostě kruhové nebo čtvercové. Řecký geometr Pappus to ve 4. století vysvětlil jistou geometrickou předvídavostí včel, které vědí, že šestiúhelník je větší než čtverec, takže se do něj vejde i více medu. Práce na plástvi a spotřeba materiálu přitom není tak vysoká.

Tříčlenný tým vědců z Velké Británie a Číny odhalil, že ani tak nejde o precizní práci včel, jako spíše o jedinečné vlastnosti včelího vosku. Své poznatky zveřejnili v britském časopise Journal of the Royal Society Interface.

 

 

Včely dělají buňky kruhové

Vědci pozorovali včely, jak jedna vedle druhé staví své šestimilimetrové buňky. Ty budují kolem vlastních těl a kousky vosku lepí kolem trojích spojnic buněk.

Vědci vypozorovali, že včely dělají buňky pláství kruhové. Do šestiúhelníku se buňky vytvarují tím, jak vosk pomalu stéká. Zde ale mají velkou úlohu včelí dělnice, které svými těly zahřívají vosk na požadovanou teplotu.

Při 45 stupních Celsia se vosk stává tvárnou a vazkou hmotou, která se postupně vytahuje nahoru, a buňky se formují v pravidelný šestiúhelník. Stěny buňky se zároveň natahují, až se spojí se sousedními buňkami.

Jak ale vědci uvádějí, práce včel je i tak pozoruhodná a nedá se tímto poznatkem snížit její význam. Už jen organizace práce a cílevědomá činnost, s jakou plástve zhotovují, je pozoruhodná. Včely zároveň dělají obrovskou službu přírodě (a tedy i lidstvu) – bez nich bychom neměli dostatek potravy.

 

Foto Mariakeernik, Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *