Rekonstrukce benzínové pumpy počká, dokud jiřičky nevyvedou mladé

Svoboda nad Úpou – Stavební společnost zastavila rekonstrukci benzínové stanice ve Svobodě nad Úpou kvůli kolonii jiřiček, které si na opravovaném objektu postavily na dvě desítky hnízd. Stavební práce budou pokračovat, jakmile jiřičkám skončí hnízdní sezóna.

 

Do nově postavené čerpací stanice stavební firma stačila instalovat pouze vyztužení ocelové konstrukce. Na podhledy už nedošlo, protože právě jejich instalací by došlo ke zničení hnízd jiřiček obecných.

Zákon v podobných situacích sice umožňuje se souhlasem orgánu na ochranu přírody hnízda přesunout, stavební společnost se ale po dohodě se Správou Krkonošského národního parku rozhodla vyčkat s dokončením rekonstrukce do doby, než jiřičky vyvedou mladé.

“Plánovaná rekonstrukce se nám opozdí, ale myslím, že se to vyplatí. Byla by škoda, kdyby jiřičky neměly možnost hnízdění dokončit,” řekl Jiří Balač, investiční technik společnosti Benzina

 

 

Shazovat hnízda je protizákonné

Jiřičky obecné stavějí polokulovitá hnízda z bláta. Až na vletový otvor jsou uzavřená. Většinou je lepí pod převisem střechy na vnějších stěnách budov.

Jiřičky jsou, stejně jako například vlaštovky nebo břehule, chráněné a shazování jejich hnízd zakazuje zákon.

Případ rekonstruované čerpací stanice ve Svobodě nad Úpou a zodpovědný přístup stavařů ukazuje, že člověk nemusí za každou cenu zasahovat do života zvířat.

Podobnou ukázkou toho, že podnikatelská činnost nemusí být jen vykořisťováním a ničením přírody, je i přístup zástupců společnosti Lafarge Cement, a.s., která se zapojila do ochrany břehulí. Ty se každoročně vracejí do míst, kde společnost těží, a staví si hnízda v kolmých stěnách. Pracovníci firmy v době hnízdění břehulí přesouvají těžební práce do jiné oblasti a vzácné ptáky nechávají v klidu vyvést mladé.

 

Foto: Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *