Strážce na koních můžete v KRNAP potkat i letos

Už loni Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) začala realizovat myšlenku strážců parku na koních. Novinka se osvědčila, a tak v Krkonoších můžete strážce v sedle potkat i letos – až do září.

 

Koně do Krkonoš patřili už odedávna – v horských oblastech byli člověku spolehlivým pomocníkem při práci i dopravě. To ostatně platí i dnes.

“Úvahy o výkonu strážní služby na koních vzešly z dřívějšího sepětí horalů s koňmi, které ve větším měřítku končilo před necelým půl stoletím. Správa KRNAP dosud využívá koňskou sílu k přibližování dříví z málo přístupných oblastí. Strážce na koni je tedy jen jednou z dalších možností, jak oslovit návštěvníky hor,” říká Jan Hřebačka, ředitel Správy KRNAP.

Koně Správě KRNAP za tímto účelem pronajímá horská farma Hucul, která sídlí na Janově Hoře.

 

 

Kde můžete strážce KRNAP na koních potkat

Strážci na koních se pohybují na dvou lokalitách: v západních Krkonoších na trase Janova Hora – Rovinka – Horní Mísečky – Vrbatova bouda – pramen Labe a ve východních Krkonoších na trase Rennerovky – bufet Na rozcestí – Výrovka.

Na turistických stezkách se strážci objeví celkem sedmnáctkrát. Potkat je v daných lokalitách můžete až do poloviny září.

 

Foto: Grzegorz Polak, Wikimedia

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ochrana proti spam - doplňte správné číslo do příkladu: *